Sonda - inwestor znaleziony

Sonda SA znalazła inwestora finansowego. Jest nim Polski Fundusz Przedsiębiorczości, który obejmie 18,2 proc. akcji spółki ze Zduńskiej Woli. Za...

Sonda SA znalazła inwestora finansowego. Jest nim Polski Fundusz Przedsiębiorczości, który obejmie 18,2 proc. akcji spółki ze Zduńskiej Woli.

Za akcje Sondy inwestor zapłaci 15 mln zł. Pieniądze te zostaną przeznaczone na nowe linie technologiczne przystosowane do rozlewania soków do opakowań kartonowych oraz na sfinansowanie niedawnego zakupu praw do znaku towarowego Donald Duck ("MMP" nr 12). Sonda SA jest trzecim producentem soków w Polsce - jej udziały rynkowe wynoszą obecnie ok. 11 proc. Sukces rynkowy spółka osiągnęła dzięki profesjonalnemu zarządzaniu przedsiębiorstwem, a szczególnie działami surowcowym, marketingowym i sprzedaży. Dzięki nowym inwestycjom firma może zagrozić pozycji Agrosu, którego udziały rynkowe są szacowane na 15 proc.

PFP został utworzony dwa lata temu. Obecnie jego kapitał wynosi 164 mln USD i składają się na niego środki powierzone przez instytucje finansowe: firmy ubezpieczeniowe, fundusze emerytalne oraz banki. Inwestycjami funduszu zarządza Enterprise Investors. Zdaniem prezesa Sondy SA Tadeusza Niewiadomskiego zwiększanie nakładów inwestycyjnych wymagało wprowadzenia do firmy renomowanego inwestora finansowego i dlatego zarząd wybrał PFP. Dla PFP jest to pierwsza w ostatnim czasie inwestycja w branżę spożywczą, gdyż ostatnio większość pieniędzy trafiała do branży IT. Enterprise Investors pokazało, że jest otwarte na inwestycje w projekty z różnych rozwojowych branż.

KD

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.