Nowe szaty Epoki

Trudny klient, ale duży budżet Fundusz Emerytalny Epoka zmienił strategię marketingową, przy okazji zapomniał też o starych zobowiązaniach PTE Epoka...

Trudny klient, ale duży budżet

Fundusz Emerytalny Epoka zmienił strategię marketingową, przy okazji zapomniał też o starych zobowiązaniach

PTE Epoka zakończyło 12 maja proces rejestracji, dopiero od tego dnia mogło rozpocząć sprzedaż i kampanię reklamową. "Analizowaliśmy błędy, jakie popełniła konkurencja, byliśmy świadomi opóźnienia w budowie sieci sprzedaży" - uzasadnia zmiany strategii Wojciech Batusiewicz, dyrektor marketingu. Zrezygnował z silnej kampanii telewizyjnej, koncentrując się na lokalnych akcjach BTL. Twierdzi, że proporcje wydatków na ATL i BTL do końca czerwca wyniosły 3 do 7. Do lokalnych przedsięwzięć zalicza także dwa największe z dotychczasowych - sponsorowanie Inwazji Mocy i festiwalu w Opolu. Choć imprezy te nagłaśniane były w ogólnopolskich mediach w postaci billboardu sponsorskiego w TVP i spotów w RMF FM, to głównym ich celem było bezpośrednie dotarcie przedstawicieli Epoki do lokalnych społeczności. Inwazja Mocy odwiedzi 61 miast. Epoka była obecna do tej pory na ponad 40 lokalnych festynach i podobnych imprezach. Na miejscu można było podpisać umowę lub zostawić dane, dzięki którym akwizytor skontaktuje się z klientem. Utworzona w ten sposób baza danych zawiera już kilkadziesiąt tysięcy rekordów. "Jeśli 80 proc. tych kontaktów pozwoli na sfinalizowanie umowy, będzie to bardzo dobry wynik" - uważa Batusiewicz.

Przetarg bez umowy. Batusiewicz uważa, że prowadzenie silnej kampanii telewizyjnej latem, gdy znacznie spada oglądalność, mija się z celem. Będą natomiast billboardy sponsorskie przed emisją cyklu filmów z Jamesem Bondem w TVP1 po godzinie 22.00, bo mogą one przyciągnąć znaczną liczbę widzów.

Batusiewicz sądzi, że nie obejdzie się też bez kampanii reklamowej z 30-sek. spotem. Nie będzie jej jednak, dopóki nie zakończy się budowa sieci sprzedaży, której podstawą będzie około 4 tys. własnych akwizytorów w 8 okręgach i 55 oddziałach terenowych (dotychczas UNFE zarejestrowało ich około 1000). Kampania może ruszyć w sierpniu br.

Przetarg na pełną obsługę w zakresie kreacji dla Epoki wygrała agencja NOS, jeszcze przed połączeniem z BBDO. Nie podpisano jednak dotychczas umowy, choć prezes Epoki Ryszard Frączek przesłał w kwietniu list z gratulacjami i życzeniami owocnej współpracy. Batusiewicz uważa, że przetarg ten nie zakończył się formalnie. Wybiera więc ponownie agencję, do rywalizacji stanęły m.in.: NOS BBDO, Tuba, Czajkowski & Brajdić, Couderq & Kubas, Media Corporation i Studio P. "Jesteśmy zaskoczeni sytuacją, współpraca z Epoką nie jest łatwa" - mówi Agnieszka Łukasik, dyrektor obsługi klienta NOS BBDO. Agnieszka Petera, account odpowiedzialny za Epokę, przyznaje, że nie zwrócił jej uwagi billboard sponsorski dla TV Polonia wyprodukowany przez firmę Couderq & Kubas. Innym agencjom zlecane były również drobne prace, tj. layouty prasowe, choć były projekty NOS BBDO, co potwierdza Robert Grudziński z agencji ARG, która kupuje media (prasę i ewentualnie outdoor) dla Epoki. Petera, gdy dowiedziała się o ponownym wyborze agencji, zwróciła się do Epoki z prośbą o wyjaśnienia. Gra toczy się o znaczny budżet szacowany na ponad 20 mln zł.

Jakub Stępień

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.