Monitor Satelitarny: satelita głównym źródłem odbioru TV w Europie

Rośnie udział treści UHD w rynku.

Transmisja satelitarna pozostaje wiodącym sposobem dostarczania sygnału telewizyjnego na obszarze całej Europy. Obecnie 156 milionów europejskich gospodarstw domowych jest objętych zasięgiem satelitów Astra. W ostatnich latach znacznie zwiększyła się także liczba odbiorców treści nadawanych w wysokiej rozdzielczości. Raport Monitor Satelitarny 2016 pokazuje stabilny wzrost udziału w rynku treści Ultra HD.

Transmisja sygnału za pomocą technologii satelitarnej od lat pozostaje wiodącym sposobem odbioru telewizji. Spośród 253 milionów gospodarstw domowych w Europie aż 35 proc. korzysta z sygnału telewizyjnego odbieranego bezpośrednio z satelity. To wskaźnik znacznie przewyższający odbiór za pośrednictwem telewizji kablowej oraz naziemnej, które mają udział w rynku na poziomie 26 proc. Z kolei w ciągu ostatnich czterech lat istotnie zwiększył się udział IPTV, który wzrósł z 7 do 14 proc. Rola „telewizji IP” rosła w tym okresie głównie kosztem operatorów kablowych i naziemnych.

Dynamicznie wzrasta także zapotrzebowanie mieszkańców Starego Kontynentu na treści nadawane w wysokiej rozdzielczości. W okresie ostatnich pięciu lat niemal podwoiła się liczba gospodarstw domowych odbierających telewizję w jakości HD. Obecnie jest to 135 milionów odbiorców. Wiodącą infrastrukturą transmisji sygnału w tym segmencie również pozostaje satelita. Samych gospodarstw domowych odbierających HDTV bezpośrednio z satelity jest nieco ponad 51 milionów, co stanowi 38 proc. wszystkich gospodarstw odbierających telewizję w formacie HD. Spośród nich aż 78 proc. odbiera swoje kanały za pośrednictwem satelitów Astra.

Wyraźnie w tyle pozostają inne technologie dostarczenia treści w wysokiej rozdzielczości odbiorcom. 23 proc. użytkowników HDTV odbiera telewizję kablową, 23 proc. telewizję naziemną, a 19 proc. IPTV.

Wyniki badania Monitor Satelitarny 2016 wskazują również na rosnące zapotrzebowanie na treści w jakości Ultra HD. Od 2014 r. liczba widzów mających możliwość odbioru materiałów w jakości UHD/4K potroiła się. Oznacza to, iż obecnie już co piętnasty Europejczyk może oglądać telewizję w jakości UHD. Wśród tych odbiorców blisko połowę (46 proc.) stanowią gospodarstwa domowe posiadające anteny do odbioru sygnału satelitarnego.

(SES Astra)

Piotr Machul 167 Artykuły

Zajmuje się tematyką mediową, głównie telewizyjną i radiową. Przeżył kilkuletni romans z copywritingiem. Zdecydowanie woli dziennikarstwo. Dziwne, że nie mieszka w czeskiej Pradze, bo uwielbia to miasto.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.