Najważniejsza jest wygoda

Wygoda, kontakt mobilny i marketing skrojony na miarę to trzy najważniejsze czynniki, które będą sterować handlem w przyszłości.

Convenience to czynnik, który zarówno w badaniu sprzed dwóch lat, jak i obecnym jest najważniejszym trendem w obecnym handlu detalicznym w oczach detalistów i ekspertów – wynika z badania Retail Trend Monitor 2017, przeprowadzonego przez GfK na 51 rynkach świata. Wagę tego czynnika określono na 89 proc. Choć przewiduje się, że jego znaczenie będzie lekko spadać (prognoza na przyszłość to 85 proc.), wciąż pozostanie w gronie najistotniejszych elementów kształtujących zachowania konsumentów.

Na czoło wysunie się natomiast komunikacja mobilna z konsumentem (86 proc.). Już teraz jest to istotna kwestia, zajmująca w rankingu trzecie miejsce (84 proc.), jednak rola komunikacji mobilnej z konsumentami będzie się wzmacniała.

Najbardziej na znaczeniu zyska jednak spersonalizowany marketing, czyli oferta skrojona na miarę potrzeb klienta. Na razie znajduje się on na pozycji dziewiątej, jednak przed dwoma laty w ogóle nie było go w pierwszej dziesiątce. W przyszłości, według prognoz, znajdzie się na wysokim trzecim miejscu wraz z innymi dwoma czynnikami: transparentnością i internetem.

Spadnie natomiast znaczenie konkurencji cenowej – z obecnych 76 proc. do 66 proc. Jeszcze dwa lata temu czynnik ten zajmował wysoką czwartą pozycję w hierarchii trendów, obecnie spadł na ósme miejsce i z dużą dozą prawdopodobieństwa nie wejdzie w przyszłości do czołowej dziesiątki.

Wśród trendów, które zdominują handel detaliczny GfK wymienia także wielokanałowość oraz dużą liczbę punktów, w których można odebrać zakupy zrobione przez internet. Jest to istotne zarówno w przypadku detalistów, którzy wywodzą się z tradycyjnego handlu stacjonarnego, jak i sklepów internetowych, które uruchamiają placówki stacjonarne.

(handelextra.pl)

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.