Czytniki linii papilarnych w miliardzie smartfonów w 2018 r.

Tyle telefonów z czytnikami linii papilarnych trafi do sklepów w przyszłym roku według firmy badawczej Counterpoint.

Według agencji Counterpoint Technology Market Research w 2013 r. zaledwie 3 proc. smartfonów znajdujących się na rynku było wyposażonych w taki czytnik. W br. ma ich być 58 proc., a w przyszłym roku prawie trzy czwarte (71 proc.)  

Czytnik linii papilarnych stanie się zatem niedługo standardową technologią uwierzytelniania użytkownika telefonu, wynika z badania. Potrzeba pewności, czy znajduje się on w rękach prawowitego użytkownika, wiąże się głównie z dynamicznym rozwojem płatności elektronicznych i bankowości mobilnej. Parv Sharma z firmy Counterpoint podkreśla, że w związku z malejącym kosztem czytników będą one coraz częściej pojawiać się w telefonach ze średniej i niskiej półki cenowej. 

Największy udział w sektorze smartfonów z czytnikiem linii papilarnych miał w II kwartale br. Samsung (12 proc.), tuż za nim uplasował się Apple (11 proc.), a na trzeciej pozycji był Huawei (8 proc.). 

Agencja Counterpoint ma główną siedzibę w Hongkongu, a biura i zespoły badawcze w Korei Południowej, Indiach, Chinach, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i Argentynie.

Cały raport  ("Smartphone Fingerprint Sensor Report CY2017Q2") dostępny jest do pobrania odpłatnie na stronie Counterpointresearch.com.

Paweł Piasecki 72 Artykuły

Specjalizuje się w e-commerce i nowych technologiach. Pracował m.in jako tłumacz i redaktor, przez ponad 5 lat przygotowywał codzienny serwis prasowy dla przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Miłośnik muzyki klasycznej i jazzu.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.