20 tysięcy miłośników sportu rywalizowało podczas ORLEN Warsaw Marathon

Za nami VI edycja ORLEN Warsaw Marathon. W maratonie triumfował Ezekiel Omullo (KEN), a w biegu OSHEE 10 km Mengistru Zelalem (ETH). Podczas 88. PZLA Mistrzostw Polski w Maratonie Mężczyzn na najwyższym stopniu podium stanął Yared Shegumo.

Tegoroczna edycja ORLEN Warsaw Marathon była wyjątkowa nie tylko ze względu na liczbę osób celebrujących Narodowe Święto Biegania, ale także w związku z obchodzoną w tym roku setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Przed oficjalnym sygnałem startowym, tysiące zgromadzonych na Wybrzeżu Szczecińskim biegaczy w białych i czerwonych koszulkach uczciło wyjątkową rocznicę Mazurkiem Dąbrowskiego.
Zwycięzca biegu Oshee 10 km - Mengistru Zelalem (ETH)

Już po niecałych 30 minutach na mecie zameldowała się elita biegu OSHEE 10 km. Przy gromkim dopingu zebranych kibiców, po zaciętej rywalizacji na ostatnich metrach, linię mety jako pierwszy przekroczył Mengistru Zelalem (ETH), z czasem 00:28:48. Najlepsza wśród kobiet na tym dystansie okazała się Louise Small (GBR), która przebiegła trasę biegu OSHEE 10 km w czasie 00:33:20.
Zwyciężczyni biegu Oshee 10 km - Louise Small

Jak co roku, najwyższy poziom sportowych emocji zagwarantowali kibicom maratończycy. Z uwagi na silną czołówkę, rywalizacja była bardzo wyrównana, a jej wynik rozstrzygnął się dopiero na błoniach PGE Narodowego. Na najwyższym podium stanął Ezekiel Omullo (KEN) z bardzo dobrym czasem 02:11:17. Drugi na mecie, z czasem 02:11:41, zameldował się ubiegłoroczny zwycięzca ORLEN Warsaw Marathon – Felix Kumutai (KEN), tracąc do zwycięzcy jedynie 39 sek. Natomiast, jako trzeciego z kolei maratończyka kibice zobaczyli Herpasa Kitesa (ETH), który pokonał trasę 42,195 km w czasie 02:11:46.
W maratonie triumfował Ezekiel Omullo (KEN)

Mistrzem Polski został Yared Shegumo, z czasem 02:13:53 i tym samym zakwalifikował się do startu w Mistrzostwach Europy w Berlinie. Kolejni Polacy – Mariusz Giżyński i Arkadiusz Gardzielewski – pojawili się mecie z czasami, odpowiednio: 02:15:17 i 02:15:57.
Mistrzem Polski w maratonie został Yared Shegumo

Równie emocjonującą końcówkę mogliśmy obserwować podczas rywalizacji kobiet. Przez długi czas prowadziła Azmera Abreha (ETH), która jednak na ostatnich kilkuset metrach została wyprzedzona przez ubiegłoroczną zwyciężczynię ORLEN Warsaw Marathon, Białorusinkę Nasstassię Ivanovą. Ostatecznie, Ivanova zameldowała się na mecie z czasem 02:28:03, a Abreha z czasem 02:28:07. Pierwszą Polką i jednocześnie trzecią kobietą na mecie była Izabela Trzaskalska, która pokonała maratoński dystans w czasie 02:32:26.
Wśród kobiet w maratonie zwyciężyła Białorusinka Nasstassia Ivanova.

Najlepszym zawodnikiem w kategorii wózków typu handbike był natomiast Rafał Wilk, który trasę ok. 20 km pokonał w czasie 00:29:49. Zwyciężczynią została Słowaczka Anna Oroszowa, która przejechała trasę w czasie 00:36:52.

- Entuzjazm biegaczy oraz kibiców, którzy biorą udział w ORLEN Warsaw Marathon pokazuje, że Narodowe Święto Biegania na stałe zapisało się w sportowy kalendarz stolicy. Tegoroczna edycja była szczególna – mieliśmy nie tylko dobre wyniki osiągane przez zawodników, ale również obchodzona w tym roku setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości sprawiła, że szósta edycja wydarzenia rozpoczęła się od ośpiewania Hymnu Narodowego przez biegaczy. Zaangażowanie zawodników oraz kibice na trasie udowadniają, że ORLEN Warsaw Marathon w pełni zasługuje na miano jednej z najlepszych imprez biegowych w Polsce - mówi Anna Ziobroń, dyrektor Biura Sponsoringu PKN Orlen.