O utrzymanie zerowej stawki podatku VAT na prasę i książki

Polscy nobliści, Wisława Szymborska i Czesław Miłosz, włączyli się do działań mających na celu utrzymanie zerowej stawki podatku VAT na...

Polscy nobliści, Wisława Szymborska i Czesław Miłosz, włączyli się do działań mających na celu utrzymanie zerowej stawki podatku VAT na prasę i książki. Podpisali w tej sprawie apel. Według sugestii Izby Wydawców Prasy i Polskiej Izby Książki jego tekst powinien być publikowany wielokrotnie w gazetach i czasopismach, aby przypominać o wadze problemu. W ub.r. nie miało kontaktu z książką aż 52 proc. Polaków. Podniesienie stawki VAT na słowo drukowane (są zapowiedzi Ministerstwa Finansów o stawce 3-proc. od 2001 r. i 7-proc. od 2002 r.), a co z tym związane cen prasy i książek spowodowałoby dalsze odchodzenie od czytelnictwa. Zerowa stawka VAT na prasę i książki, jak argumentują przedstawiciele obu Izb, nie przyniesie szkody budżetowi państwa. Do państwowego skarbu wpływać przecież będzie podatek dochodowy od wydawców książek i prasy oraz podatek VAT od reklam i ogłoszeń zamieszczanych w czasopismach. (KP)

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.