Litwa od 2000 roku bez reklamy papierosów

Litewski parlament zatwierdził ustawę, na mocy której wraz z początkiem roku 2000 zakazane będą w tym kraju jakiekolwiek formy reklamy...

Litewski parlament zatwierdził ustawę, na mocy której wraz z początkiem roku 2000 zakazane będą w tym kraju jakiekolwiek formy reklamy wyrobów tytoniowych. Litwa w ten sposób stała się pierwszą spośród bałtyckich republik byłego ZSRR, w której wprowadzono tak restrykcyjne prawo. Ustawę przegłosowano zdecydowaną większością głosów: 52 członków parlamentu było za jej wprowadzeniem, 13 wstrzymało się od głosu, 10 było przeciw. Zakaz reklamy papierosów na Litwie obejmować będzie od 1 stycznia przyszłego roku praktycznie wszystkie jej formy: radiową, telewizyjną, prasową (w tym periodyki specjalistyczne i handlowe), outdoor, a także jakiekolwiek formy sponsoringu. Ponadto zostanie zabroniona sprzedaż wyrobów opatrzonych logiem bądź brandem wyrobów tytoniowych. Ustawa ta jest według oficjalnego stanowiska litewskiego rządu próbą drastycznego zredukowania kosztów leczenia chorób, których przyczyną jest palenie papierosów. Trzeba podkreślić, że rząd litewski zdecydował się na wprowadzenie tej ustawy pomimo prowadzonego na bezprecedensową skalę akcji na rzecz jej złagodzenia. W lobby to zaangażowane były praktycznie wszystkie największe obecne na Litwie zachodnie koncerny tytoniowe -przede wszystkim Philip Morris Cos.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.