Nokia rozwija ofertę dla biznesu, nowy telefon będzie wsparty kampanią w prasie i internecie

Nokia wprowadzi w kwietniu br. na polski rynek nowy telefon komórkowy kierowany do biznesu - model 6230. "Będzie to następca...

Nokia wprowadzi w kwietniu br. na polski rynek nowy telefon komórkowy kierowany do biznesu - model 6230. "Będzie to następca telefonu 6310i, który był absolutnym naszym hitem sprzedażowym, jeśli chcodzi o telefony biznesowe" - mówi Jakub Pancewicz, dyrektor generalny Nokia Mobile Phones Polska. Nokia już w ub.r. zapowiadała mocniejsze zwrócenie się w kierunku sektora biznesowego (pisaliśmy o tych planach w DS "MMP" 10 października ub.r.). Od tego czasu wprowadziła na rynek kilka nowych modeli kierowanych do tej grupy docelowej, ostatnio na początku marca br. model 6820. Telefon ten był wspierany kampanią w prasie biznesowej, tygodnikach opinii i magazynach lifestyle'owych oraz w internecie. Jak zapowiada Katarzyna Kluk, marketing communication manager Nokii, kampania 6230 będzie podobna, jednak na razie szczegóły są dopiero w fazie opracowywania. Telefon będzie miał swój rynkowy debiut w kwietniu, start kampanii planowany jest na koniec kwietnia. Kreację przygotuje agencja reklamowa Grey Worldwide Warszawa, a planowaniem i zakupem mediów zajmuje się MediaCom Warszawa. Według Pancewicza uaktywnienie Nokii w obszarze produktów biznesowych nie jest przypadkowe - firmy coraz chętniej korzystają z bardziej zaawansowanych rozwiązań mobilnych, a pierwsze przykłady pokazują, że inwestycje w infrastrukturę mobilną zwracają się bardzo szybko, nieraz w ciągu 2-3 miesięcy. Dlatego Nokia liczy na rosnące zainteresowanie tego typu rozwiązaniami i dostarcza więcej telefonów wpisujących się w ten trend. "Wszystkie klocki układanki mobilnej są już dostępne, teraz trzeba je tylko poukładać. I szybkość tego procesu zależy od trzech stron: producentów telefonów i innych rozwiązań mobilnych, operatorów telefonii GSM i od firm klientów" - mówi Pancewicz. Core target modelu 6230 został określony jako specjaliści i przedsiębiorcy w wieku 25-45 lat, wykształceni, pracujący w pełnym wymiarze i dużo podróżujący, korzystający z telefonu w celu podniesienia efektywności pracy, ale i dla rozrywki. Telefon ma kosztować 2,5-3 tys. zł brutto. Oprócz funkcji typowo biznesowych takich jak zarządzanie personalnymi informacjami, dostęp do poczty elektronicznej ma rozbudowane możliwości multimedialne, m.in. wbudowany aparat cyfrowy, odtwarzacz MP3 i możliwość przechowywania plików na karcie pamięci MMC. (MG)

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.