UOKiK skontroluje współpracę TP SA z niezależnymi dostawcami internetu

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wszczął postępowanie wyjaśniające, czy Telekomunikacja Polska SA (TP SA) w ramach współpracy z niezależnymi...

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wszczął postępowanie wyjaśniające, czy Telekomunikacja Polska SA (TP SA) w ramach współpracy z niezależnymi operatorami i dostawcami internetu nie łamie przepisów ustawy antymonopolowej. Według przedstawicieli UOKiK operatorzy niezależni skarżyli się, że warunki umów o dostępie do sieci szkieletowej TP SA (TPNet) są dla nich niekorzystne, i dlatego Urząd zdecydował się wszcząć postępowanie wyjaśniające. Wśrod ok. 20 niezależnych operatorów protestujących przeciwko postawie TP SA znaleźli się m.in.: Aster, Telefonia Dialog, Energis, GTS, Interia, NASK, Netia, Onet i UPC. Kamil Wnuk, rzecznik Energis Polska, wyjaśnia, że TP SA za dostęp hurtowy do swojej sieci szkieletowej TPNet żąda osiem razy więcej, niż Energis płaci największym międzynarodowym operatorom we Frankfurcie (tam zlokalizowany jest jeden z głównych węzłów komunikacyjnych międzynarodowej sieci internetowej). "Zależy nam na urynkowieniu cen, a na tym z pewnością skorzystają odbiorcy końcowi" - twierdzi Wnuk. Według prawa postępowanie wyjaśniające jest wszczynane z urzędu przez prezesa UOKiK w sytuacji, gdy okoliczności wskazują na możliwość naruszenia przepisów (np. nadużycie pozycji dominującej na rynku), przy czym może ono poprzedzać wszczęcie postępowania antymonopolowego lub postępowania w sprawie praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów. Postępowanie wyjaśniające nie powinno trwać dłużej niż 30 dni. W ubiegłym tygodniu UOKiK wszczął postępowanie sprawdzające, czy TP SA nie narusza interesów klientów korzystających z usługi Pakiety internetowe TP (informowaliśmy o tym w DS "MMP" z 22 marca). (MB)

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.