Pokazują nowy image

Bank Ochrony Środowiska i Bank Pocztowy rozkręcają marketing, chcą budować nowoczesny wizerunek. Co łączy Bank Ochrony Środowiska i Bank Pocztowy?...

Bank Ochrony Środowiska i Bank Pocztowy rozkręcają marketing, chcą budować nowoczesny wizerunek.

Co łączy Bank Ochrony Środowiska i Bank Pocztowy? W obu większościowym udziałowcem jest Skarb Państwa i oba pod względem wielkości plasują się poza czołówką w kraju. Ale nie tylko. Oba mają od niedawna nowych szefów marketingu. Oba wystartowały właśnie z największymi w dotychczasowej historii projektami komunikacyjnymi. Chcą zmienić swój wizerunek, pokazać, że są nowoczesne i zwiększyć rozpoznawalność. Oba walczą też o klientów detalicznych.

- Obecnie Bank Ochrony Środowiska nie kojarzy się z bankiem obsługującym klientów detalicznych, dlatego chcemy zdecydowanie zmienić ten wizerunek - deklaruje Mariusz Klimczak, prezes BOŚ. Bank obecnie obsługuje ponad 200 tys. klientów indywidualnych, w ciągu trzech lat chce pozyskać 100 tys. nowych. - Wprowadzimy nowe produkty depozytowe, konta oszczędnościowe, kredyty hipoteczne i bankowość internetową. Te 100 tys. to nasz plan minimum, nie wykluczamy, że pozyskamy zdecydowanie więcej nowych klientów - zapowiada prezes Klimczak.

Zarząd, którym kieruje Klimczak, powołano trzy i pół miesiąca temu. Jako cel postawiono mu zwiększenie efektywności i wzrost wartości banku, m.in. podwojenie sumy bilansowej.

BOŚ ma też od niedawna nową szefową marketingu - Katarzyna Kubicka objęła stanowisko dyr. nowo utworzonego departamentu marketingu i komunikacji. Wcześniej kompetencje w tym zakresie były rozdzielone na różnych poziomach. Katarzyna Kubicka pracowała wcześniej w pionie marketingu PKO BP jako dyr. departamentu strategii marketingowej.

Kubicka przyznaje, że zmiana wizerunku, postrzegania i walka o klientów detalicznych będą wymagały znaczącego wzrostu nakładów na reklamę. Tegoroczny budżet ma być co najmniej dwukrotnie wyższy od ubiegłorocznego.

BOŚ rozstrzygnął niedawno dwa przetargi reklamowe - na agencję reklamową i dom mediowy do obsługi na 2009 r. Pierwszy, rozpisany w listopadzie ub.r., wygrała agencja BTL Point Group (Platforma Mediowa "Point Group"). Brały w nim udział również: San Markos, S4, DraftFCB + Ad Fabrika oraz Radna. BOŚ będzie też kontynuował współpracę z agencją Szwejkowski, która obsługiwała go w ub.r.

Drugi przetarg, na media, rozpoczęty w grudniu ub.r., wygrał Equinox. Oprócz niego o budżet biły się: Star Media, Brand- Connection, Value Media i Media Direction OMD.

Kubicka przyznaje, że bank zamierza się reklamować zdecydowanie bardziej aktywnie, nie szykuje jednak kampanii stricte wizerunkowej, będą to kampanie produktowe z elementami akcentującymi nowy image banku.

BOŚ ma obecnie 112 oddziałów w dużych i średnich miastach i jak twierdzi zarząd, nie ma w planach szybkiej rozbudowy, najwyżej kilka nowych placówek rocznie. - Ta sieć, którą już mamy, może obsługiwać zdecydowanie większą liczbę klientów - twierdzi prezes BOŚ. Pod względem wielkości aktywów BOŚ plasuje się w drugiej dziesiątce banków w Polsce.

W 2006 r., po sześciu latach, z inwestycji w BOŚ wycofał się Skandinaviska Enskilda Banken (SEB), który miał 47,5 proc. akcji. Obecnie akcjonariuszami BOŚ są Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (77,27 proc. akcji) oraz Państwowe Gospodarstwo Leśne "Lasy Państwowe" (6,5 proc.), 16,23 proc. należy natomiast do pozostałych akcjonariuszy (m.in. wojewódzkie fundusze ochrony środowiska oraz akcjonariusze indywidualni).

Bank w okienku. Nad zmianą wizerunku pracuje też Bank Pocztowy, którego właścicielami są Poczta Polska (75 proc. minus jedna akcja) i PKO Bank Polski (25 proc. plus jedna akcja).

Od stycznia nowym dyr. marketingu Banku Pocztowego jest Marcin Szymkowiak. Zbigniew Wiatr, dyr. departamentu promocji, który przez wiele lat zarządzał marketingiem, rozstał się z firmą. Marcin Szymkowiak przeszedł do Banku Pocztowego z mBanku (Grupa BRE), gdzie ostatnio pełnił funkcję naczelnika wydziału merchandisingu i identyfikacji wizualnej.

Bank wybrał niedawno w przetargu nową agencję reklamową - Banah Group, która opracowuje nową linię materiałów BTL.

Od początku roku bank prowadzi najintensywniejsze w swojej historii działania reklamowe. Kampanie, obejmujące głównie TV i radio, przygotowała jeszcze dotychczasowa agencja - Arip. Produkcję zrealizował Opus Film.

W zakresie planowania i zakupu mediów bank współpracuje z domem mediowym Mediaedge:cia.

Marcin Szymkowiak przyznaje, że wzmożone działania reklamowe Bank Pocztowy zaplanował do Wielkanocy. - W styczniu reklamowaliśmy intensywnie lokaty, ale mocno stawiamy na kredyty gotówkowe, bo to nasz główny biznes. Liczymy też na kredyty hipoteczne w ramach państwowego programu "Rodzina na swoim". Tegoroczny budżet reklamowy banku ma być zbliżony do ubiegłorocznego i wyniesie ok. 9-10 mln zł - mówi Szymkowiak.

Bank Pocztowy ma już swoje okienka w 1,9 tys. urzędach pocztowych. Do końca br. ma ich być 2,3 tys. (Poczta Polska ma w sumie 4,5 tys. placówek). Poza tym BP ma też 19 oddziałów własnych i 38 punktów obsługi klienta.

Szef marketingu Banku Pocztowego twierdzi, że właśnie sieć dystrybucji i dostępność stanowią największą przewagę banku, ale przyznaje, że bank musi poprawić rozpoznawalność i wizerunek. - Wspomaganą świadomość marki mamy niezłą - ludzie kojarzą bank z Pocztą, ale zdecydowanie musimy zwiększyć świadomość spontaniczną. Chcemy pokazać, że jesteśmy nowocześni i mamy wiele bardzo atrakcyjnych produktów. Nasze kampanie reklamowe starają się już budować ten nowy wizerunek - twierdzi Szymkowiak.

Maciej Burlikowski

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.