Ramówki na przeczekanie

Wiosenne ramówki głównych telewizji nie porażają nowościami. Stosunkowo najwięcej nowych produkcji proponuje TVP. W czasie spowolnienia stacje stawiają na sprawdzone...

Wiosenne ramówki głównych telewizji nie porażają nowościami. Stosunkowo najwięcej nowych produkcji proponuje TVP. W czasie spowolnienia stacje stawiają na sprawdzone formaty i sukcesywnie zwiększają ofertę rozrywkową.

Wiosną główne anteny TV nie zamierzają rozpieszczać widzów nowościami. Wszystkie decydują się na sprawdzone formaty i konkurowanie głównie w kategorii rozrywki.

Według analiz domu mediowego Starcom, na podstawie danych AGB Nielsen Media Research, w 2008 r. w czterech największych stacjach wyemitowano ponad 6,2 tys. godzin programów rozrywkowych. W 2007 r. było to 5,6 tys. godzin. Udział tego typu audycji w całkowitym czasie nadawania wzrósł z 17,1 proc. do 18,6 proc. Najwięcej czasu poświęcił rozrywce TVN (niemal 33 proc.). Na kolejnej pozycji były Polsat i TVP2 (po 20,4 proc.), a na końcu - TVP1 (tylko 6,7 proc.).

- W 2008 r. poprzeczka zawieszona została bardzo wysoko. Mieliśmy wręcz wysyp programów rozrywkowych. Nie należy się więc spodziewać kolejnego tak wyjątkowego skoku, a być może dytnamika wzrostu podaży tych programów nawet spadnie - uważa Szymon Śliwiński, analityk mediów w Starcomie.

Wiosną główne anteny TVP tradycyjnie już wybierają seriale i formaty rozrywkowe. - Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyników oglądalności anten TVP i z takich seriali jak "Ranczo", który gromadzi ponad 5-milionową publikę. Chcemy utrzymać ten dobry trend - mówi Piotr Farfał, p.o. prezes TVP.

Nowością w TVP1 będzie m.in. serial "Doręczyciel", który w niedzielnym paśmie popołudniowym zastąpi hit anteny - "Ojca Mateusza" (serial wróci jesienią). W niedzielę emitowane też będą nowe odcinki serialu "Ranczo". TVP2 stawia na nowe seriale "Tancerze" (polska wersja hiszpańskiego formatu) i "Rajskie klimaty". Nowości rozrywkowe Dwójki to m.in. "Hit generator" (show muzyczny) i "Kiosk" (kręcony ukrytą kamerą). Przewidziano też drugą edycję reality show "Fort Boyard". W ramówce pozostają sztandarowe seriale TVP2. - Każda propozycja programowa była analizowana. Do żadnej poza ofertą misyjną i edukacyjną nie chcemy dokładać - deklaruje Tomasz Rudomino, członek zarządu TVP.

Nadawca szuka oszczędności, dlatego bierze pod lupę kosztowne produkcje, w tym serial "Londyńczycy". - Myślimy o zmniejszeniu kosztów tej produkcji - mówi Rudomino.

Zapowiedział też, że telewizja wróci do produkcji długometrażowych filmów dokumentalnych. Niebawem na antenę TVP powróci też magazyn kulturalny "Pegaz". - To wszystko nie wydarzy się jednak nagle i raczej nie wiosną. Wszystko wymaga dogłębnych analiz i przygotowań. Chcemy, aby nasze profesjonalne produkcje dokumentalne wróciły na międzynarodowe festiwale - zapowiada członek zarządu TVP.

Kierownictwo stacji nie wyklucza redukcji portfolio stacji tematycznych. Nieoficjalnie wiadomo, że w pierwszej kolejności bierze się pod uwagę zamknięcie Biełsatu, stacji o tematyce białoruskiej. Słabe wyniki i dystrybucję ma też TVP Historia. - Analizujemy każdą naszą antenę. Mają one różne potencjały biznesowe i wyniki. Rozważamy różne scenariusze - mówi wymijająco Rudomino.

Dodaje też, że w br. budżet nadawcy zakłada, iż TVP może mieć stratę nawet na poziomie 300 mln zł. Część ekspertów uważa, że może być ona jednak mniejsza niż 100 mln zł. Oficjalne wyniki dotyczące roku poprzedniego mają być znane w marcu br. - W 2009 r. nasze inwestycje będą na poziomie 100 mln zł. W dobie kryzysu szukamy oszczędności - deklaruje Tomasz Rudomino.

Sprawdzone i skuteczne

O kryzysie nie mówi kierownictwo Polsatu. Nina Terentiew, członek zarządu Polsatu i dyrektor programowy, twierdzi, że wiosenna ramówka będzie mocna i stabilna. Główny akcent ma być położony na nowy, ale zapowiadany od dawna format "Moment prawdy", kontrowersyjny show na licencji amerykańskiej stacji Fox, w którym m.in. za pomocą wariografu sprawdzana jest prawdomówność uczestników.

Akcenty poboczne, ale równie ważne to programy sprawdzone w poprzednich sezonach. Stacja zapowiada kontynuację show "Jak oni śpiewają" oraz seriali, m.in. "Samo Życie" i "Rodzina zastępcza plus". Nowościami w ofercie będą ponadto: format randkowy "Gra wstępna", program rozrywkowy "Najśmieszniejsze momenty świata" oraz seriale "Malanowski i partnerzy" (detektywistyczny dokumentalno-fabularny) i "Synowie" (sitcom).

Na progu wiosny jeszcze bardziej zachowawcza wydaje się ramówka TVN. - Trudno myśleć o rewolucji, gdy zdecydowana większość naszych formatów doskonale się sprawdza - mówi Piotr Tyborowicz, dyrektor biura reklamy TVN.

Będą jednak dwie nowości - "Złap złodzieja" (program rozrywkowy) i "Generał" (serial dokumentalno-fabularny). Na swoich miejscach w ramówce pozostają seriale: "Niania", "Teraz albo nigdy" i "39 i pół" oraz seryjne produkcje docu-crime. Będą nowe serie programów: "Taniec z gwiazdami", "You can dance", "Szymon Majewski Show" i "Kuba Wojewódzki".

Która strategia okaże się najbardziej skuteczna, dowiemy się na progu lata.

Piotr Machul

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.