Procenty ładniej opakowane

Dwaj wiodący producenci wódek zdecydowali się na odświeżenie szat graficznych swoich marek. Sobieski przygotował relaunch aż trzech marek z segmentu...

Dwaj wiodący producenci wódek zdecydowali się na odświeżenie szat graficznych swoich marek. Sobieski przygotował relaunch aż trzech marek z segmentu ekonomicznego, a CEDC pracuje nad odświeżeniem Absolwenta.

Grupa Sobieski, jeden z wiodących producentów i dystrybutorów alkoholi wysokoprocentowych w kraju, przygotowała równoczesny relaunch aż trzech marek wódki: Starogardzkiej, Krakowskiej i Ojczystej.

Wszystkie otrzymały nową szatę graficzną, zmodyfikowano również proces produkcji, co jak twierdzi producent, wpłynęło na poprawę jakości produktów. Producent nie zmienił cen wódek. Są to marki z tzw. segmentu ekonomicznego (najtańsze), cena detaliczna butelki 0,5 l Starogardzkiej wynosi ok. 17,50 zł, Krakowskiej - ok. 17 zł, a Ojczystej - ok. 16,60 zł.

- Zarówno segment ekonomiczny, jak i mainstreamowy coraz mocniej aspirują do premium. Konsumenci oczekują wyższej jakości i lepszego wyglądu produktów. My zdecydowaliśmy się spełnić te oczekiwania. Wprowadzona w styczniu przez Ministerstwo Finansów podwyżka akcyzy na wyroby spirytusowe spowoduje wzrost cen detalicznych wódki, dlatego też konsumenci mają prawo oczekiwać lepszego, bardziej eleganckiego wyglądu - mówi Paweł Gręda-Szarzyński, brand manager w Grupie Sobieski.

Relaunch marek producent będzie wspierał działaniami trademarketingowymi i materiałami POS (zawieszki na butelki, ulotki). W tym zakresie producent współpracował z agencją Xandu, którą wybrał w przetargu.

Starogardzka to druga pod względem wielkości marka wódki (wśród wódek czystych) w Polsce - w ub.r. jej udziały wyniosły ok. 10,8 proc. (dane ACNielsena I-XII 2008, udziały ilościowe - źródło: Grupa Sobieski), Krakowska miała w ub.r. udziały na poziomie 3,7 proc., a Ojczysta - 1,2 proc.

Nowe etykiety Starogardzkiej wzbogacono złoceniami i medalami oraz sylwetką gryfa. W przypadku wódki Krakowskiej wprowadzono nie tylko nową etykietę, lecz także indywidualną, grawerowaną butelkę zamkniętą szlifowaną zakrętką, co ma dopełniać wizerunek wyższej jakości. Obecnie zarówno Starogardzka, jak i Krakowska są czterokrotnie destylowane.

Również wódka Ojczysta oprócz - jak twierdzi producent - znacznej poprawy jakości alkoholu otrzymała nową etykietę w nietypowym dla wódek z segmentu ekonomicznego zaokrąglonym kształcie - wyróżniać ją mają czerwony pasek na etykiecie ze złoconym logo Polmosu Łańcut.

Absolwent przed egzaminem

Central European Distribution Corporation (CEDC), główny konkurent Sobieskiego na rynku alkoholi wysokoprocentowych, spodziewa się, że w tym roku sprzedaż jego marek wódek w Polsce wzrośnie do 10 proc. Firma potwierdza też, że szykuje się do relaunchu swojej głównej marki - Absolwenta.

CEDC podtrzymuje prognozy, że przychody netto ze sprzedaży w 2008 r. wyniosły 1,65-1,8 mld dol., obniżył natomiast prognozę przychodów na bieżący rok - z 1,93-2,03 mld dol. do 1,25--1,4 mld dol.

Przedstawiciele CEDC informują, że powodem jest osłabienie kursu walut - polskiego złotego i rosyjskiego rubla - w stosunku do dolara o ok. 35 proc. od czasu poprzedniej prognozy (w listopadzie ub.r.).

CEDC przekonuje jednak, że na działalności operacyjnej firma notuje wzrosty sprzedaży. - Prognozujemy, że nasze kluczowe marki wódki w Rosji osiągną w 2009 r. dwucyfrowy wzrost ilościowy, z wyjątkiem wódki Parlament, dla której prognozujemy wzrost jednocyfrowy - mówi William Carey, prezes CEDC. - W Polsce nasze kluczowe marki wódki osiągną w 2009 r. średnio jednocyfrowy wzrost, dotyczy to m.in. naszej największej marki - wódki Absolwent - w związku z planowaną zmianą jej opakowania.

Joanna Bujarska-Ciszek, dyrektor marketingu CEDC, potwierdza, że trwają prace nad relaunchem Absolwenta, ale nie ujawnia, czy nastąpi to w pierwszej, czy drugiej połowie roku.

Absolwent przez lata pozostawał najsilniejszą marką wódki na naszym rynku - według danych ACNielsena w 2008 r. miał ok. 12,7 proc. udziałów ilościowych w rynku. Pod koniec ub.r. jego pozycji zagroziła Żołądkowa Gorzka (Polmos Lublin), która w listopadzie uzyskała 13,5 proc. udziałów ilościowych.

Jesienią ub.r. CEDC przeprowadził relaunch marki Bols (nowe opakowanie i pozycjonowanie), przy którym współpracował z agencją Tippingpoint (grupa TBWA), natomiast wiosną 2007 r. marketer przeprowadził relaunch marki Żubrówka (nowe opakowanie i pozycjonowanie bardziej premium), przy którym współpracował z agencjami Focus i Juicy (wcześniej AdWorks).

Maciej Burlikowski

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.