Nadawcy chcą zarobić na piłce

TVP, Polsat i nSport zabiegają o prawa do pokazywania meczów Ligi Mistrzów. Jednocześnie rozpoczyna się batalia o prawa do meczów...

TVP, Polsat i nSport zabiegają o prawa do pokazywania meczów Ligi Mistrzów. Jednocześnie rozpoczyna się batalia o prawa do meczów Euro 2012 - ważna, bo turniej współorganizują Polacy.

Telewizja Polska, Polsat i kanał sportowy nSport (ITI Neovision) będą zabiegać o prawa do pokazywania meczów Ligi Mistrzów w najbliższych sezonach (2009--2012). Eksperci uważają, że cena pakietu praw transmisyjnych na trzy sezony może sięgnąć 20 mln euro. To o 3 mln euro więcej niż w poprzednim przetargu, kiedy właściciel nSport wyłożył 13,5 mln euro, a resztę, czyli 3,5 mln euro - TVP. Wynik przetargu Europejska Unia Piłkarska (UEFA) ma podać w lutym.

Zmiana regulaminu rozgrywek Ligi Mistrzów teoretycznie ułatwia udział polskich klubów, co zwiększa atrakcyjność praw transmisyjnych dla polskich stacji TV.

Niemal jednocześnie UEFA rozpoczęła przetarg na prawa do transmisji telewizyjnych meczów Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Euro 2012, których gospodarzami będą Polska i Ukraina.

Zainteresowanie prawami do meczów Euro 2012 deklarowały TVP i Polsat. Nie skomentowały jednak oficjalnie swoich planów piłkarskich.

UEFA przyznaje, że na prawach do pokazywania spotkań polsko-ukraińskiego turnieju chce zarobić co najmniej 750 mln euro, czyli tyle, ile ta organizacja zarobiła na Euro 2008 (transmisje TV, internetowe i mobilne). UEFA planuje sprzedawanie praw do meczów Euro 2012 oddzielnie dla różnych europejskich rynków - chce wydzielić kilka kluczowych rynków, m.in.: Niemcy, Włochy i Hiszpanię.

Do 2004 r. kontrakt mediowy z UEFA zawierała Europejska Unia Nadawców (EBU), która skupia telewizje publiczne. Prawa do Euro 2008 nabyła firma Sportfive, która później odsprzedawała je nadawcom TV. Głównym nadawcą Euro 2008 w Polsce był Polsat.

PM

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.