Espresso zamiast BigMaca

McDonald's testuje kawiarnie McCafé; o debiucie tego formatu zdecyduje w połowie roku. Marketer otworzył właśnie w Warszawie kawiarnię przy ul....

McDonald's testuje kawiarnie McCafé; o debiucie tego formatu zdecyduje w połowie roku.

Marketer otworzył właśnie w Warszawie kawiarnię przy ul. Pułkowej. Jest to piąty i ostatni z testowej partii lokal. McCafé ma być konkurencją dla sieci kawowych takich jak CoffeeHeaven czy Costa.

Kawiarnie są budowane jako osobna strefa przy restauracjach McDonald's. Miejsce wyróżnia się kawiarnianym wystrojem, np.: skórzanymi fotelami, lampkami, świecami i świeżymi kwiatami, produkty są serwowane na porcelanowej zastawie. W ofercie jest kilkanaście odmian kawy i napojów kawowych, soki i woda z wyższej półki, ciasta oraz desery. Ceny skalkulowano na poziomie minimalnie niższym niż w sieciach kawowych.

Dostawcą kawy jest firma Kraft Foods. Kawa, podobnie jak ta serwowana w restauracjach McDonald's, ma certyfikat etyczny Rainforrest Alliance. Wszystkie produkty dostępne są na wynos.

Koncept McCafé po raz pierwszy wdrożono w Australii ponad 20 lat temu. Obecnie jest tam już 406 takich placówek. Drugim ważnym rynkiem są Niemcy, gdzie kawiarni jest 306. Do roku 2011 ma ich być aż 700. Ponad rok temu McDonald's ogłosił, że zamierza rozwijać koncept McCafé w Europie, Australii i Japonii.

Upgrade wizerunku

- Nasze pierwsze obserwacje z testu są bardzo pozytywne. Nie oczekujemy jednak od McCafé wyśrubowanych wyników finansowych, ten projekt ma także budować wizerunek marki McDonald's - mówi Krzysztof Kłapa, dyr. ds. korporacyjnych McDonald's Polska.

Dodaje, że właśnie dlatego McCafé nie będą funkcjonowały samodzielnie, ale przy restauracjach. Tak właśnie działa McCafé ma całym świecie, z pewnymi wyjątkami, np. samodzielne McCafé jest na lotnisku w Atenach.

Na razie marketer nie zdradza, ile kawiarni ma powstać pod jego szyldem. Wiadomo jednak, że będą one budowane wyłącznie przy restauracjach, które przeszły tzw. remodeling, czyli mają nowy design według wytycznych biura koncernu w Paryżu. Obecnie w Polsce są 64 takie lokale.

Kawiarnie powinny pojawić się przede wszystkim w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców, zwłaszcza w ich centrach. Inwestycja w jedną McCafé to koszt ok. 100 tys. euro. Dopóki liczba kawiarni nie przekroczy masy krytycznej, dopóty firma nie będzie prowadzić działań reklamowych.

Krzysztof Kłapa uważa, że na polskim rynku jest wciąż dużo miejsca na rynku kawiarni. Pytany o konkurencję w postaci nadchodzącego Starbucksa, Krzysztof Kłapa odpowiada, że się jej nie obawia, bo atutem McDonald's mają być konkurencyjne ceny i możliwości szybkiego rozwoju sieci na podstawie istniejącej bazy restauracji. Właśnie wyszukiwanie nowych lokalizacji jest główną bolączką sieci kawowych w Polsce. Kłapa dodaje, że nawet w USA na macierzystym rynku Starbucksa McDonald's po wprowadzeniu oferty kaw premium udanie z nim konkuruje.

Na razie Starbucks nie podał szczegółowych planów ekspansji w Polsce. Wiadomo, że pierwszy lokal ma wystartować w I kwartale br., prawdopodobnie w Warszawie lub we Wrocławiu. Operatorem sieci będzie firma AmRest. Debiut pierwszego lokalu jest więc o kilka miesięcy opóźniony w stosunku do pierwotnych planów.

Krzysztof Kłapa zapowiedział także, że McDonald's miał w Polsce w ub.r. rekordowe wyniki i podobnie dobrych spodziewa się w 2009 r. Będą one upublicznione za kilka tygodni wraz z wynikami całej korporacji.

Tomasz Wygnański

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.