Pond's dla młodych kobiet

Chesebrough-Pond's (oddział Unilevera) wprowadzi w lutym w USA linię kosmetyków do pielęgnacji twarzy: Clear Solutions dla kobiet w wieku 18-34...

Chesebrough-Pond's (oddział Unilevera) wprowadzi w lutym w USA linię kosmetyków do pielęgnacji twarzy: Clear Solutions dla kobiet w wieku 18-34 lat.

Linia składa się z płynów do oczyszczania skóry, kremów nawilżających i toników. Jej wprowadzenie wesprze kampania o wartości ok. 20 mln USD przygotowana przez Ogilvy & Mather Nowy Jork. Pond's ma nadzieję, że uda mu się poszerzyć grupę swoich kluczowych odbiorców (kobiety w wieku ponad 35 lat) o młodsze.

Zgodnie z trendem. Pond's nie jest jedyną marką, która przygląda się tej grupie docelowej. L'Oréal Group poszerzyła w zeszłym roku swoją linię kremów nawilżających Plenitude o środki do oczyszczania skóry, właśnie celem przyciągnięcia tej grupy kobiet. Jak twierdzą amerykańscy analitycy, wiele firm uderza w młodszego odbiorcę, ponieważ gdy uda się im przyzwyczaić go do swoich produktów teraz, jest szansa, że będzie korzystał z tej samej marki w wieku późniejszym.

Pond's modyfikował swoją serię kilka razy w ciągu ostatnich lat. Dodano produkty służące do oczyszczania twarzy i kremy ze słynnej serii ,cold" (np. bardzo popularny cytrynowy). Ostatnio wprowadzono płatki do oczyszczania porów skóry - kiedy zaobserwowano sukces konkurencji, firmy Andrew Jergnes Co. - z serią Biore. Dobra sprzedaż tego produktu uświadomiła menedżerom z Pond'sa, że młodsza grupa docelowa stwarza duże możliwości.

Później niż inni. Pond's stosunkowo późno wkroczył do segmentu silnie obsadzonego przez konkurentów - Biore i Neutrogenę - linię należącą do Johnson & Johnson. Ta ostatnia firma ma inną serię dla tej grupy docelowej - Clean & Clear, przeznaczoną do skóry przetłuszczającej się, a więc typowej dla młodych kobiet. "Pond's jest ostatni w kolejce" - mówi jeden z obserwatorów, ale i tak jego produkty będą cieszyły się popularnością. "Ich marka jest tak potężna, że na pewno się przebiją" - dodał. Niekoniecznie będzie to łatwe zadanie. Tradycyjnie producenci pozyskują młodsze kobiety, aby zapewnić sobie lojalne konsumentki w starszym wieku. Nie jest natomiast łatwo zachęcić młode kobiety, aby wypróbowały produkty kojarzone ze starszą grupą docelową. Jeden z analityków twierdzi, że wyzwanie dla Pond'sa polega na tym, że musi zmienić sposób myślenia młodszej generacji. "To jest mój Pond's - musi powiedzieć młoda kobieta - a nie tylko mojej mamy".

Lider w swojej kategorii. Kremy i mleczka do twarzy są trzecią, najszybciej rosnącą kategorią w sektorze produktów upiększających - tuż po mydłach (szeroko pojętych) do rąk i żyletkach do golenia. Segment ten, wg AC Nielsen Corp., w okresie od początku 1998 r. do końca października wykazywał 16-proc. wzrost sprzedaży. Jest to dwa razy więcej, niż odnotował cały sektor (8,1 proc.).

Pond's ma największe udziały wartościowe w kategorii kremów i mleczek do twarzy. Za nim plasują się: Procter & Gamble (serie Oil of Olay i Noxzema), Johnson & Johnson oraz Jergnes (wg AC Nielsen.).

Niemniej prawdziwym zwycięzcą w tej kategorii okazał się Jergens. Sukces serii Biore spowodował wzrost sprzedaży tego producenta z 8,9 proc. od stycznia do października 1997 r. do 12,1 proc. w tym samym okresie 1998 r. Z kolei (biorąc pod uwagę ten sam okres), sprzedaż Pond'sa wzrosła z 14,4 proc. do 15,3 proc., P&G spadła z 13,5 proc. do 13 proc., a J&J wzrosła z 12,3 proc. do 12,5 proc. Na podst. Advertising Age

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.