"Polityka" na kolejne lata

Powołanie nowego zarządu Spółdzielni Pracy Polityka, wydawcy 'Polityki", jest okazją dla firmy do określenia kierunków rozwoju. Wydawnictwo w przyszłości będzie...

Powołanie nowego zarządu Spółdzielni Pracy Polityka, wydawcy 'Polityki", jest okazją dla firmy do określenia kierunków rozwoju. Wydawnictwo w przyszłości będzie się stawać multimedialnym i wielotytułowym przedsiębiorstwem, "koncernem na polską skalę" - jak określił nowy prezes Jerzy Baczyński, który jednocześnie zachował stanowisko redaktora naczelnego pisma. Nowo powstałym pionem rozwoju w firmie kieruje Jacek Mojkowski, jeden z wiceprezesów.

W tej chwili, poza tygodnikiem, spółdzielnia posiada 20 proc. udziałów w Radiu Tok FM i jest większościowym udziałowcem w spółce Polityka TV. Współprodukuje dwa cykliczne programy: ,Raport" i ,Szpital Dzieciątka Jezus" - pierwszą w Polsce dokumentalną telenowelę. Do końca 2000 r. przy pl. Narutowicza w Warszawie powstanie biurowiec "Polityki" z dużą salą multimedialną. W kręgu przyszłościowych zainteresowań spółdzielni są tytuły prasowe i książki, choć niedawno zrezygnowała z kupna "Przekroju".

Baczyński przypomniał, że po likwidacji RSW Spółdzielnia Polityka startowała z długami. Teraz nie tylko się utrzymuje, ale inwestuje, choć nigdy nie korzystała ze wsparcia z zewnątrz. Krokiem milowym okazało się wprowadzenie koloru. "Polityka" jest jednym z najlepiej zarabiających tygodników. Jej wpływy reklamowe w kwietniu br. wyniosły 6028 tys. zł (wg Expert Media).

Forma spółdzielcza jest anachroniczna. Zasady przekształcenia w spółkę określi ustawa sejmowa. Jeśli będzie zawierać niekorzystne zapisy, "Polityka" pozostanie spółdzielnią. Odniosła sukces ekonomiczny i nie chce wejść na niepewną ścieżkę.

KP

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.