Wielkie plany Point Group

Wkrótce będziemy mieli na GPW kolejną mediową spółkę. W połowie grudnia dzisiejszy Arksteel powinien zostać przemianowany na Point Group. Zmiana...

Wkrótce będziemy mieli na GPW kolejną mediową spółkę. W połowie grudnia dzisiejszy Arksteel powinien zostać przemianowany na Point Group. Zmiana nazwy będzie ukoronowaniem rozpoczętego w ostatnich dniach procesu łączenia spółek Arksteel i Point Group.

Arksteel to spółka zajmująca się... niczym, od dłuższego już czasu nie prowadziła bowiem działalności operacyjnej. Platforma Mediowa "Point Gro-up" to z kolei m.in. wydawca magazynów "Machina" i "Dlaczego". Ale to tylko jeden z kilku obszarów jej biznesu.

W skład Platformy wchodzą bowiem: agencja marketing services, agencja interaktywna, agencja marketingu mobilnego, wydawnictwo prasowe, studio graficzne, a także jednostka logistyczno-kolporterska. Trudno się nie zgodzić z prezesem Point Group, że jego firma zbudowała dość unikatowy miks kompetencji i że odnosi sukcesy.

Wystarczy spojrzeć na rzeczywiście szerokie portfolio i na pięknie rosnące wyniki finansowe - przychody w I półroczu br. wyniosły 14,4 mln zł, podczas gdy w całym roku ubiegłym 17,7 mln zł, zysk w I półroczu wyniósł 2,5 mln zł (w całym ub.r. 1 mln zł). Wejście na giełdę poprzez Arksteel ma pomóc w zebraniu funduszy na dalszy rozwój (z emisji, która zostanie przeprowadzona kilka miesięcy po zaistnieniu na GPW).

Szczerze jednak powiem, że gdy słucham wywodów prezesa na temat planowanej ekspansji, która ma dokonać się dzięki tym funduszom, mam drobne wątpliwości, czy spółka aby nie zachorowała na wielkomocarstwowość. Wortal internetowy, serwis z kontentem mobilnym, radio, telewizja, podbój rynków zagranicznych. Jeśli to wszystko się powiedzie, Point Group będzie świetnym success story, ale czy to aby nie nadmiar ambicji?

Na koniec o giełdowej polszczyźnie. Kiedyś na takie wejście kuchennymi drzwiami na giełdę mówiło się "kupienie wydmuszki". Jednak to określenie źle się kojarzyło (czemu zresztą trudno się dziwić, gdy wspomni się np. casus spółki 4Media), więc dziś modniejsze jest określenie "wehikuł". Arksteel jest więc wehikułem dla Point Group, chociaż tak naprawdę jest wzorcową wydmuszką jako firma de facto niedziałająca.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.