Historyczny bukiet

Stacja Zygmunta Solorza poszerzyła uprawnienia W ostatnich dwóch miesiącach Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podjęła decyzje, które wielu specjalistów określa...

Stacja Zygmunta Solorza poszerzyła uprawnienia

W ostatnich dwóch miesiącach Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podjęła decyzje, które wielu specjalistów określa wręcz jako historyczne. W bardzo poważny sposób umacniają one pozycję Polsatu jako jednego z czołowych graczy na rynku telewizji cyfrowej. Na mocy tych decyzji stacja Zygmunta Solorza uzyskała prawo zarówno do rozprowadzania programów innych nadawców, jak i do rozpowszechniania własnego programu, składającego się z różnych wersji tematycznych.

Dla dobra PPC?

Jak deklarują przedstawiciele Polsatu, wszystkie te nowe uprawnienia zostaną wykorzystane dla dobra przyszłej Polskiej Platformy Cyfrowej. Jednak część obserwatorów nie wyklucza, iż po wielu miesiącach trudnych rozmów w gronie udziałowców PPC, Zygmunt Solorz mógł już utracić wiarę w jej szanse i postanowił wziąć sprawy w swoje ręce. Przyjął więc na siebie rolę animatora osobnej platformy cyfrowej. Ta hipoteza brzmi dość nieprawdopodobnie, ale - jak już się niejednokrotnie przekonaliśmy - w rodzimym biznesie nic nie jest niemożliwe.

Polsat uzyskał nowe uprawnienia w dwóch etapach. Najpierw, w styczniu br., KRRiTV przychyliła się do wniosku Polsatu o rozszerzenie jego koncesji satelitarnej (ma ją od 1993 r.) na bezprzewodowe rozprowadzanie innych programów telewizyjnych, takich jak np.: TVP1, TVP2, TV Polonia, WOT, Canal Plus, Nasza TV. Następnie, 4 stycznia br., Polsat wystąpił do KRRiTV o zgodę na rozpowszechnianie programu telewizyjnego pod nazwą Polsat 2 w ośmiu różnych wersjach programowych (w postaci tzw. bukietu 8 kanałów tematycznych). Wniosek ten został zmodyfikowany, gdyż ze względów technicznych Polsat zrezygnował na razie z dwóch wersji programowych. 5 lutego br. KRRiTV wydała w tej sprawie przychylną, historyczną decyzję. Emitowany drogą satelitarną Polsat 2 może przekształcić się w bukiet sześciu kanałów tematycznych.

Poważna inwestycja

Po chwilowej rezygnacji z "Teleuniwersytetu" (kanału edukacyjnego) i "Oto Polska" (o charakterze dokumentalno-reportażowym) w bukiecie tym znajdą się: ,Muzyczny relaks", adresowana do mężczyzn "Formuła I", kobiecy "Tylko dla Ciebie", "Wideoteka", społeczno-religijne ,Spotkania" oraz kanał informacyjny.

Jak twierdzi mecenas Józef Birka, członek Rady Nadzorczej Polsatu, widzowie najszybciej, gdyż najprawdopodobniej już w kwietniu, zobaczą dwa kanały: "Wideotekę", zawierającą wyłącznie polskie filmy fabularne i seriale, oraz kanał informacyjny. Oba mają powstać we współpracy Polsatu z telewizją publiczną, choć udział innych partnerów również nie jest wykluczony. Pozostałe kanały będą uruchamiane stopniowo. Negocjacje w tej sprawie są w toku. Z pewnością nie są one najłatwiejsze, gdyż, jak mówi Birka, miesięczny koszt wyprodukowania jednego kanału tematycznego oscyluje wokół 2 mln dolarów. Dodajmy do tego koszt wynajęcia odpowiedniego transpondera do transmisji całego bukietu - jest to suma około 3,5 mln euro rocznie - a inwestycja naprawdę przedstawia się bardzo poważnie.

,Istotą platformy cyfrowej jest nie tyle rozprowadzanie innych programów, co tworzenie i dostarczanie kanałów tematycznych" - tłumaczy zasadność tej inwestycji mecenas Birka.

Joanna Stempień

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.