Teva poszerzy portfolio

Firma farmaceutyczna Teva Polska zamierza wprowadzać rocznie około 30 nowych leków i zintensyfikować działania marketingowe. Rozpoczęła kampanię wizerunkową, która ma...

Firma farmaceutyczna Teva Polska zamierza wprowadzać rocznie około 30 nowych leków i zintensyfikować działania marketingowe. Rozpoczęła kampanię wizerunkową, która ma zwiększyć świadomość marki korporacyjnej.

Producent leków Teva Polska zamierza przez najbliższe dwa lata wprowadzać rocznie średnio 29 nowych produktów. W grę wchodzą zarówno leki receptowe, szpitalne, jak i dostępne bez recepty.

- Cel, jaki sobie stawiamy, to szybko znaleźć się w pierwszej trójce producentów generyków, czyli tańszych odpowiedników leków innowacyjnych. Nie oznacza to jednak rezygnacji z rozwijania biznesu OTC czy suplementów diety - powiedział Tomasz Kornacki, country manager Teva Polska.

Firma zapowiada też inwestowanie w leki innowacyjne. Od 2008 r. Teva chce wprowadzać do swojego międzynarodowego portfolio co najmniej jeden lek innowacyjny.

W produktach generycznych Teva koncentruje się na lekach Rx: kardiologicznych, diabetologicznych, urologicznych oraz związanych z osteoporozą i chorobami układu nerwowego. Pola poszukiwań dla leków innowacyjnych to choroby układu oddechowego i antybiotyki. W portfolio są też oprócz wspomnianych wcześniej preparatów OTC leki szpitalne.

Rozpoczął się już proces dostosowywania fabryki leków Polfy w Kutnie do wewnętrznych standardów jakości Tevy. Jeśli fabryka szybko przejdzie ten etap, jest szansa, że stanie się jednym z ważniejszych punktów produkcyjnych koncernu w Europie.

Od Polfy do Tevy

Globalnie Teva jest największą firmą oferującą leki generyczne. Według IMS Health ma 9 proc. rynku. Plany koncernu zakładają, że obroty na koniec 2006 r. wyniosą 8,5 mld dol. Na początku sierpnia br. wartość firmy oceniana była na niemal 27 mld dol.

W styczniu br. mający izraelskie korzenie koncern Teva przejął amerykańską firmę Ivax, właściciela Polfy Kutno.

We wrześniu wprowadzono na polski rynek pierwsze produkty z portfolio Tevy (leki receptowe). Firma nie ma jednak międzynarodowych marek OTC, dlatego w pierwszej kolejności koncentrować się będzie na dotychczasowych brandach Polfy Kutno, a stopniowo poszerzy ten zbiór. - Myślimy zarówno o preparatach OTC, jak i suplementach diety. Chcemy też wyraźnie zintensyfikować działania marketingowe - zapowiada Wojciech Marchlewski, dyrektor marketingu firmy Teva Polska.

W ub.r. Polfa Kutno wydała na reklamę swoich produktów OTC 3,2 mln zł. Najsilniej wspierana była marka Vibovit (2,5 mln zł). W okresie styczeń-wrzesień 2006 r. ten producent leków wydał na reklamę prawie 3,3 mln zł. Najsilniej wspierał Vibovit (0,9 mln zł) i niemal nieaktywne w 2005 r. brandy Aescin (1 mln zł) i Odnovit (0,8 mln zł, wszystkie dane: Expert Monitor). W br. wprowadzono nową submarkę Vibovitu - Vibovit Niemowlę.

Wizerunek i sprzedaż

Obecnie z produktów OTC Teva Polska promuje markę Vibovit. Strategię i kreację działań przygotowała agencja House of Brands. Media zaplanował i zakupił dom mediowy Starlink. Równocześnie prowadzona jest korporacyjna kampania wizerunkowa kierowana do lekarzy. Te działania przygotowała agencja San Markos. - Niebawem zamierzamy stopniowo poszerzać działania wizerunkowe Tevy oraz promocyjne wokół wybranych produktów - powiedział Wojciech Marchlewski.

W związku z przejęciem Polfy Kutno i korygowaniem strategii marketingowej Teva nie przewiduje jednak nagłych zmian dotyczących współpracy z agencjami reklamowymi i domami mediowymi. - Jesteśmy zadowoleni z dotychczasowych projektów. Mamy kilka głównych grup produktowych i różne strategie. Nie ma powodu, by na przykład koncentrować działania reklamowe w jednej agencji - uważa Marchlewski.

Piotr Machul

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.