Astra kontra Eutelsat

Sensacja wisi w powietrzu. Tak mówi się w kręgach najbliższych amerykańskiej Wizji TV i Polskiej Platformy Cyfrowej. Tą sensacją ma...

Sensacja wisi w powietrzu.

Tak mówi się w kręgach najbliższych amerykańskiej Wizji TV i Polskiej Platformy Cyfrowej.

Tą sensacją ma być ich fuzja, jedyne logiczne posunięcie w warunkach rynku polskiego. Zanim jednak do niej dojdzie, musi zostać rozwiązany drażliwy problem. Jest nim wybór satelity, który stanie się operatorem wspólnej platformy cyfrowej. W grę wchodzą Eutelsat i Astra. Eutelsat jest obecnie partnerem PPC, Astra - Wizji TV. Rzecz sprowadza się do odpowiedzi na pytanie: która ze stron zrezygnuje ze swego satelity.

Walka o strefy wpływów. Na rynku polskim doszło do podwójnej konfrontacji. Na pierwszym planie są zmagania Wizji TV z Canal Plus, głównym animatorem PPC. Na drugim toczy się nie mniej zażarta walka. Stanęły do niej: Europejska Organizacja Telekomunikacji Satelitarnej Eutelsat oraz Societe Europeenne des Satellites (SES), operator systemu satelitarnego Astra. W walce odwiecznych rywali nie chodzi tylko o dominację na rynku polskim, lecz o podział wpływów na świecie.

Obie firmy zawsze się różniły. Przede wszystkim strategią. W odróżnieniu od Eutelsatu, który przez pierwsze lata działalności interesował się głównie profesjonalną telekomunikacją, SES od razu nastawił się na rynek indywidualnego odbioru. Przy pomocy technologii kompozycjowania satelitów, Astra zdominowała rynek indywidualnych odbiorców niemal w całej Europie Zachodniej, z wyjątkiem Włoch.

Europa Wschodnia: błędy Astry. Sukcesy na Zachodzie sprawiły, że w tym czasie Astra nie doceniła możliwości, otwierających się w Europie Środkowowschodniej. Na ten okres przypadł jej konflikt z Polsatem, który bez powodzenia zabiegał w SES o wydzierżawienie transpondera. Eutelsat nie popełnił takiego błędu. Przyjął Zygmunta Solorza z otwartymi ramionami i od początku lat 90. zaczął energicznie wkraczać do sektora odbiorców indywidualnych, najpierw na Bliski Wschód, potem - do Europy Centralnej i Wschodniej. W Polsce zagarnął takie programy analogowe, jak: Polsat i Polsat2, Polonia1, Canal Plus-Polska, RTL7, publiczna TV Polonia. Doszło do tego, że część polskich indywidualnych odbiorców zaczęła przestawiać anteny na Eutelsat.

Klucz w Wizji TV. Momentem zwrotnym był przełom lat 1997 i 1998. Astra podjęła wówczas strategiczną decyzję o ekspansji na rynki Europy Środkowowschodniej, przede wszystkim na rynek polski. W ekspansji głównym atutem jest technologia cyfrowa. Kluczem Astry ma być Wizja TV. Według nie potwierdzonych informacji, Astra zaoferowała Wizji TV preferencyjne warunki. Obserwatorzy przypuszczają, że Amerykanie dotrzymają zobowiązań względem Astry. Jeśli zatem dojdzie do ich fuzji z PPC, będą naciskać, by operatorem wspólnej platformy została właśnie Astra, a nie Eutelsat. Niewykluczone, że PPC wyrazi na to zgodę. Przemawia za tym fakt, iż Canal Plus, główny animator PPC, współpracuje z Astrą w większości krajów Zachodu.

Joanna Stempień

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.