Tchibo otwiera sklep

W centrum handlowym Klif w Warszawie lider rynku kawy, firma Tchibo otworzyła pierwszy w Polsce specjalistyczny sklep z kawą Tchibo...

W centrum handlowym Klif w Warszawie lider rynku kawy, firma Tchibo otworzyła pierwszy w Polsce specjalistyczny sklep z kawą

Tchibo zamierza utworzyć sieć tego typu sklepów w największych miastach w kraju. W sklepie takim można napić się kawy i oryginalnych napojów kawowych, kupić dobrany na życzenie gatunek kawy zmielonej według gustu klienta oraz urządzenia do jej przygotowywania i podawania. Dodatkowo oferowane będą ciastka i kanapki. Oferta Tchibo jest bardzo podobna do tego, co proponuje Dunkin' Donuts po wzbogaceniu menu o nowe kawy z ekspresów ciśnieniowych. Tchibo będzie konkurowało też z coraz liczniejszymi kawiarniami Bliklego, które lokalizowane są w dużych centrach handlowych, takich jak Géant czy Makro Cash & Carry.

Tchibo prowadzi ponad 1300 podobnych sklepów z kawą, głównie w Niemczech i Austrii. Do końca roku zamierza otworzyć kilka placówek w Polsce. Jeśli pilotażowy projekt się powiedzie, w ciągu dwóch lat chce mieć kilkadziesiąt sklepów w największych miastach. Pierwsze wyniki są obiecujące, sklep w centrum Klif odwiedza dziennie od 400 do 800 klientów.

Dla koneserów. Tchibo chce się odróżnić od konkurencji ofertą skierowaną do smakoszy kaw. Dla nich przygotowało 8 gatunków tzw. Privat Kaffee, czyli ziarnistych kaw pochodzących z plantacji w różnych rejonach świata. Są wśród nich gatunki takie jak: Brazil Mild, Columbia Fiesta, Guatemala Grande, Costa Rica Fino, Ethiopia Mocca, African Blue, Antigua Supremo i Karlsbad Blend. Można w nich ponoć rozpoznać charakterystyczne cechy klimatu i gleb, na których dojrzewały. Dla mniej wymagających klientów będą tradycyjne espresso, cappuccino, cafe late (mleczne kawy o różnych smakach) oraz ice cafe i ice chocolate. O ofercie informują akrakcyjne ulotki.

Lider mielonej. Tchibo, według badań retail audit ACNielsen z dwóch miesięcy - grudzień 1998 r. i styczeń 1999 r. - wykonanych w supermarketach, dużych, średnich i małych sklepach, jest na pierwszym miejscu pod względem ilości sprzedaży kawy mielonej, ma blisko 21-procentowy udział w rynku. Również wśród kaw rozpuszczalnych Tchibo ma udział 21 proc., ale daje to drugą pozycję. Duże nakłady na reklamę, głównie w telewizji, przyniosły wysoką znajomość marki. Według badań GfK Polonia z ubiegłego roku, znajomość wspomagana wynosiła aż 90 proc., spontaniczna natomiast 65 proc. Obroty Tchibo w Polsce w ub.r. osiągnęły blisko 480 mln zł. Wyprodukowano wtedy ponad 16 tys. ton kawy w palarni w Markach koło Warszawy, z tego 11 proc. wyeksportowano do Rosji i krajów bałtyckich.

Sieć sprzedaży Tchibo tworzy 90 przedstawicieli handlowych i merchandiserzy w największych miastach. Przedstawiciele zaopatrują małe punkty detaliczne, natomiast zespoły promocyjne nadzorują przebieg akcji promocyjnych, wśród których najczęstsze są degustacje. Większość sprzedaży odbywa się jednak za pośrednictwem sieci hurtowych, cash & carry i hipermarketów.

JS

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.