OFBOR po pierwszym roku

Na pierwszym zgromadzeniu, pod koniec lutego br., przedstawiciele Organizacji Firm Badania Opinii i Rynku podsumowali rok działalności, utworzyli Sąd Arbitrażowy...

Na pierwszym zgromadzeniu, pod koniec lutego br., przedstawiciele Organizacji Firm Badania Opinii i Rynku podsumowali rok działalności, utworzyli Sąd Arbitrażowy i wybrali nowe władze. Sąd OFBOR jest instytucją opiniującą i rozjemczą, może do niego odwołać się każdy zainteresowany, nie tylko członkowie związku, ale inne firmy badawcze, ich klienci i osoby badane. Będzie rozstrzygał spory dotyczące zasad profesjonalizmu i dobrych obyczajów w badaniach.

Nowym prezesem OFBOR został Włodzimierz Daab z Taylor Nelson Sofres Poland, który jest też krajowym przedstawicielem ESOMAR-u i kandydatem do tej funkcji na kolejny rok. Daab powiedział, że jednym z ważniejszych celów OFBOR w nowym roku jest zwiększenie liczby członków. Obecnie jest ich tylko dziesięciu. Dwie firmy odeszły z organizacji: IQS & QUANT Group oraz SMG/KRC. Pierwsza z nich jako przyczynę secesji podała zaangażowanie w wewnętrzny rozwój. Rozstanie odbyło się bez większego konfliktu, a powrót IQS & QUANT Group jest sprawą otwartą. SMG/KRC ma natomiast więcej zastrzeżeń do pracy OFBOR, ważkości podejmowanych problemów i efektów działań. Źle przyjęta była inicjatywa tego instytutu dotycząca kontroli pracy ankieterów, spór wywołał też audyt wyników sprzedaży.

Sławomir Nowotny, poprzedni prezes OFBOR, powiedział, że nieporozumienia, owszem, były, ale nagłaśnianie ich nie leży w interesie środowiska badawczego. OFBOR powinien integrować badaczy i reprezentować ich interesy, a nie poróżniać.

JS

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.