Transakcja za 2 mln USD

Telewizja Polsat SA jest od końca kwietnia większościowym udziałowcem prywatnej litewskiej stacji Baltijos TV (BTV). To pierwszy przykład tak poważnej...

Telewizja Polsat SA jest od końca kwietnia większościowym udziałowcem prywatnej litewskiej stacji Baltijos TV (BTV). To pierwszy przykład tak poważnej zagranicznej ekspansji polskiego kapitału mediowego.

Polsat nie ujawnia wartości transakcji. Według naszych informacji jej wysokość oscyluje w okolicach 2 mln USD. Wiadomo, że zobowiązania inwestycyjne wobec nowego nabytku sięgają kilkunastu mln USD. Pieniądze pójdą na zakupy programowe i lokalną produkcję. BTV w 90 proc. korzysta z amerykańskich zasobów programowych.

BTV nadaje od 1993 r. Obecnie, po przejęciu 51 proc. udziałów przez Polsat 49 proc. należy do prywatnego litewskiego przedsiębiorcy. Według Social Information Centre, firmy prowadzącej badania dzienniczkowe, stacja (z technicznym zasięgiem 64 proc.) osiągała przed 2 laty udział w oglądalności rzędu 4,6 proc. (w grupie docelowej powyżej 12 lat). Niewiele wyższy był udział BTV w rynku reklamy telewizyjnej. Jak podaje Monitoring Group, stacja osiągnęła w 1997 r. 4,9 proc. udziału w wartym 120 mln litów (1 lit = 0,25 USD). Obecnie, według informacji Polsatu, oglądalność BTV wynosi od 15 do 18 proc., co daje stacji trzecie miejsce na Litwie. Dwie wiodące litewskie telewizje, LNK i TV3, są własnością szwedzkich grup - Scandinavian Marieberg (LNK) i MTG (TV 3). LNK jest liderem na litewskim rynku telewizyjnym. Działa na nim też ogólnokrajowa stacja publiczna - LTV oraz lokalna - Vilniaus TV, nadająca w rejonie stołecznym. Baltijos Televizja nie jest jedyną zagraniczną inwestycją Polsatu. Będą następne. PW

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.