Interia na sprzedaż

Oczekiwane od kilku tygodni NWZA Interii wreszcie się odbyło i trzeba przyznać, że z dużym hukiem. Przepychanki między głównymi akcjonariuszami...

Oczekiwane od kilku tygodni NWZA Interii wreszcie się odbyło i trzeba przyznać, że z dużym hukiem. Przepychanki między głównymi akcjonariuszami (ComArch i RMF FM) można było przewidzieć, wszak już samo żądanie zwołania NWZA zgłoszone w połowie września br. przez ComArch zapowiadało siłowe zmiany na kluczowych stanowiskach.

Tak też się stało, ComArch doprowadził do zmian na fotelach prezesa i wiceprezesa (nowym prezesem Interii jest Grzegorz Błażewicz, do tej pory szef marketingu firmy ComArch), a nowym przewodniczącym rady nadzorczej został sam Janusz Filipiak, właściciel ComArchu. To zapewne nie koniec ?wojny?, bo ciężko zraniony RMF zażądał zwołania następnego NWZA na listopad br.

Co ciekawe, ceny akcji portalu przed NWZA rosły jak na drożdżach, a i po burzliwym NWZA nie miały wcale zamiaru spadać mimo zagrożenia dłuższym konfliktem w portalu. Widocznie wśród inwestorów przeważają ci z silną żyłką hazardową. Najwyraźniej obstawiają, że jakiś duży inwestor zechce odkupić Interię od ComArchu. Bo o takiej możliwości szepcze się na rynku od jakiegoś czasu, a te szepty podsyciła jeszcze twarda postawa tej spółki, by przejąć stery w portalu.

W spekulacjach na ten temat wymienia się ostatnio nazwę dobrze znanego wydawcy ? niemieckiego Axel Springer. Moim zdaniem to mało prawdopodobne. Skala biznesu tego wydawcy w Polsce nie jest mimo wszystko aż tak duża, żeby nagle mógł on wysupłać kilkaset milionów złotych na zaistnienie w sieci (wycena rynkowa Interii to dziś powyżej 400 mln zł). Oczywiście potrafię sobie wyobrazić i taki scenariusz, ale wydaje mi się on niewiarygodny.

Jeżeli więc nie Springer, to kto? Trochę to jak wróżenie z fusów, ale najlogiczniejsze wydają mi się dwa scenariusze. Albo Polsat, którego oferta coraz bardziej odstaje od teamu TVN & Onet, albo któryś z globalnych gigantów (zapewne Yahoo!). Ich wejście do Polski wydaje się tylko kwestią czasu.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.