Debiut Xbox 360 z pompą

Microsoft Sp. z o.o. planuje na 3 listopada polski debiut nowej generacji konsoli do gier Xbox 360. Będzie on wsparty...

Microsoft Sp. z o.o. planuje na 3 listopada polski debiut nowej generacji konsoli do gier Xbox 360. Będzie on wsparty dużą kampanią mediową, z telewizją w roli głównej.

Wykorzystywane będą dwa spoty 30-sekundowe, zblokowane, zawsze prezentowane jeden po drugim. Główne hasło kampanii to "Jump in", zachęta do zanurzenia się w świecie nowego Xboksa.

Jeden ze spotów będzie miał charakter czysto wizerunkowy, drugi pokaże konkretną grę przeznaczoną na tę konsolę (chociaż charakter i tego spotu jest wizerunkowy).

- Koncentrujemy się na budowaniu świadomości i wizerunku marki Xbox, ponieważ naszym problemem w Polsce jest bardzo niski wskaźnik znajomości ?top of mind? dla tego produktu, na poziomie 8 proc. Chcemy go jak najszybciej podnieść - mówi Jakub Mirski, channel marketing manager działu entertainment & devices w polskim Microsofcie.

Poza telewizją w kampanii wykorzystana zostanie prasa (przede wszystkim gamingowa, zarówno tytuły dotyczące grania na konsolach, jak i na PC) i kino (sieć Cinema City, 2 spoty przed każdym filmem). Planowana jest też duża kampania w internecie. Działania potrwają do połowy grudnia.

- Nie mogę ujawnić wysokości budżetu mediowego kampanii, ale wykracza on daleko poza ramy stosowane w Polsce w biznesie gamingowym. A w dodatku media to tylko część budżetu przeznaczonego na launch, istotną część wydatków przeznaczamy na akcję trialową ? dodaje Mirski.

Akcja trialowa (eventowo-prezentacyjna) prowadzona będzie w całym kraju, w miejscach odwiedzanych przez grupę docelową Xboksa.

- Chcemy pokazać konsumentom ogromne możliwości naszej konsoli, dając im jej dotknąć, wypróbować w akcji. Na to zostanie przeznaczona znaczna część budżetu marketingowego - zapowiada Mirski.

Akcja ma objąć ponad 60 dużych sklepów z elektroniką, a także kluby i kina w całym kraju. Microsoft będzie tam organizować specjalne zamknięte strefy Xbox 360 z konsolami, hostessami, materiałami BTL. Za przygotowanie całości działań odpowiadają firmy należące do McCann WorldGroup - McCann Erickson, Universal McCann i MRM/Momentum.

Kombajn mediowy. Xbox 360 to nie tylko konsola do gier, lecz także multimedialny kombajn umożliwiający m.in. ściąganie kontentu rozrywkowego z sieci, czatowanie (tekstowe, głosowe i wideo), odtwarzanie muzyki i zarządzanie nią, oglądanie zdjęć i filmów w telewizorze i wiele innych.

Sprzedawany będzie w dwóch wersjach. Sugerowana cena słabiej wyposażonego Xbox 360 core (m.in. bez twardego dysku) to 1299 zł, a Xbox 360 w pełnej wersji -1699 zł.

Mirski nie ujawnia planów sprzedażowych, jednak określa je jako ambitne. Microsoft chce powalczyć z Sony i jego PlayStation, które zdominowało polski rynek prawie w 100 proc. Pozostali gracze ? Microsoft i Nintendo - mają śladowe udziały. Microsoft nie zajmował się dystrybucją ani wspieraniem marketingowym poprzedniej wersji Xbox, dystrybuowany był on przez firmy zewnętrzne.

- W Polsce jest 300-400 tys. konsoli i ok. 4 mln ludzi grających na komputerach. Na Zachodzie są kraje, gdzie konsole mają już przewagę nad komputerami, jeśli chodzi o liczbę graczy. W tę stronę na pewno będzie zmierzał i polski rynek, pytanie tylko jak szybko - mówi Mirski.

Polska premiera nowej generacji Xboksa odbywa się rok po premierze w USA i Europie Zachodniej. Ma to przysłużyć się efektom polskiego launchu, ponieważ dzięki temu nowy Xbox jest wsparty już dość szeroką paletą gier. Wraz z wejściem Xbox 360 do sklepów 3 listopada pojawi się w nich także ok. 30 tytułów gier na tę konsolę.

Szansą rynkową dla produktu Microsoftu jest też to, że jest to pierwsza na rynku konsola trzeciej generacji, która przez jakiś czas mocno górować będzie możliwościami nad produktami konkurencji (Sony i Nintendo). Premiera PlayStation 3 firmy Sony planowana jest za kilka miesięcy, nie wiadomo na razie, czy od razu zadebiutuje ona w Polsce.

Marcin Grządka

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.