Gadżet z dymkiem

Moda na niepalenie sprawia, że palaczy ubywa. Przeznaczonych dla nich gadżetów pojawia się tymczasem coraz więcej.

Ogólnoświatowa walka z nałogiem sprawia, że palenie staje się niemodne. – Gwiazdy kina, muzycy, projektanci mody, politycy oraz biznesmeni rzucają palenie, a w miejscach publicznych pojawia się coraz więcej zakazów – mówi Jan Siekierski, key account manager firmy Axpol. Proporcjonalnie do szybkości spadania liczby palaczy rośnie liczba gadżetów do nich skierowanych.
– To skutek walki koncernów tytoniowych o klientów – uważa Kazimierz Śniadek, marketing manager w firmie Inspirion.
W ten sposób rynek reklamowych popielniczek, zapałek, papierośnic czy zapalniczek rośnie i zaskakuje nowymi pomysłami gadżetów dla palaczy.

Pudełko z zapałkami

Historia zapałek sięga VI w., kiedy zostały wynalezione przez Chińczyków. Składały się wtedy z patyka sosnowego z główką z siarki i nazywane były „ognistymi calowymi patykami”. Dziś, pozostając niezbędnym przedmiotem użytkowym, mogą być też funkcjonalnym prezentem lub oryginalnym gadżetem reklamowym. Zapałki mogą promować praktycznie wszystko i pojawiać się niemalże w każdym miejscu. Znaleźć możemy je już nie tylko w klubach czy pubach, lecz także w restauracjach czy hotelach.
Zapałki są tanim, a zarazem skutecznym pod względem marketingowym artykułem promocyjnym. Przydają się każdego dnia nie tylko palaczom, lecz także osobom stroniącym od papierosów. W Polsce zapałki są nadal chętnie używane w wielu domach, np. do zapalania kuchenek gazowych lub w kominkach i grillach.
Od lat najpopularniejszym typem zapałek są zapałki szufladkowe, jednak dostawcy wskazują na wzrost zainteresowania zapałkami książeczkowymi, które dzięki dużej powierzchni reklamowej pozwalają na przekazanie większej ilości informacji. Z pewnością ich dodatkową zaletą jest możliwość umieszczenia nadruku zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz opakowania.
Nie ulega więc wątpliwości, że zapałki reklamowe mogą stanowić efektowną i niebanalną wizytówkę każdej firmy, szczególnie te opakowane w pomysłowe pudełka, których kształt jest dostosowany do specjalizacji danej firmy. Najciekawsze opakowania, które pojawiły się na rynku, przybrały formę: butelki, monety, buta, kufla czy sztabki złota, pełniąc tym samym funkcję efektywnego narzędzia komunikacji marketingowej.

Z zapalniczką w kieszeni

Zapalniczka to nieodłączny atrybut każdego palacza. Za pierwszą uznaje się lampę Döbereinera, którą skonstruował Johann Wolfgang Döbereiner w 1823 r. Jak podaje Wikipedia, bazowała ona na zjawisku samorzutnego zapalania się wodoru w obecności gąbczastej platyny.
Dziś najpopularniejsze są zapalniczki krzesiwowe – odpalane za pomocą kółeczka pocierającego o krzesiwo oraz piezoelektryczne – odpalane za pomocą przycisku. By dodać produktom funkcjonalności, producenci wyposażają je często w otwieracze, minilatarki, długopisy czy żetony. W ofercie firmy Inspirion znalazła się np. zapalniczka My Light z teleskopową końcówką i ergonomicznym uchwytem.
Bardziej eleganckie zapalniczki wykonywane są z metalu, mogą mieć elementy posrebrzane bądź pozłacane albo tzw. kapturki. Wyposażone w system windproof mogą być używane nawet przy silnym wietrze. Do gustownych produktów nierzadko dodaje się eleganckie etui wykonane ze skóry bądź metalu.
Producenci dbają także o miłośników niebanalnych rozwiązań. Z pewnością miłym upominkiem będzie dla nich np. zapalniczka w kształcie kuli bilardowej, kostki do gry, armaty, torby golfowej czy narty.

Coś na popiół

Popielniczki to użyteczny upominek skierowany właściwie do każdego. Bo czy jest ktoś, kto nie gościł nigdy u siebie palacza? Artykuły przydają się więc nie tylko w pubach, restauracjach czy hotelach, ale także wszędzie tam, gdzie pojawiają się spragnieni nikotyny nałogowcy.
Popielniczki są nierzadko przedmiotami dekoracyjnymi bądź pamiątkowymi, a czasami nawet prawdziwymi dziełami sztuki. Niemała jest również ich rola jako upominków reklamowych.
Zdaniem dostawców większość klientów zwraca uwagę przede wszystkim na oryginalny design. Na rynku pojawia się mnóstwo artykułów zaskakujących kształtem. Te najciekawsze przybrały np. formę piłki nożnej, kobiecych ust czy piersi. Firma Sparki zaproponowała nawet zamykane popielniczki w kształcie cheeseburgera czy angielskiej budki telefonicznej.
Produkty pojawiające się na rynku wskazują na wzrost znaczenia innowacyjności. Firma 4max.pl zaproponowała klientom popielniczkę na USB w kształcie samochodu z wbudowanym wentylatorem z filtrem usuwającym dym i zapach papierosów. Wentylator uruchamia się automatycznie po podniesieniu góry popielniczki. Po zamknięciu samochodu nie czuć niedopałków papierosów.
Bez wątpienia za hit można uznać także inny gadżet – kaszlącą popielniczkę w kształcie płuc – idealny upominek ku przestrodze dla palacza. Kiedy odłoży on papieros, gadżet zaczyna kaszleć i jęczeć.
Choć na czasie z pewnością są produkty o niebanalnym zaskakującym kształcie, nie ujmują one jednak popularności artykułom klasycznym, czyli popielniczkom owalnym, okrągłym i kwadratowym czy tzw. popielniczkom kieszonkowym – idealnie sprawdzającym się np. w trakcie podróży. Wykonywane są one przeważnie ze szkła, porcelany, kamienia czy metalu, zwykle w taki sposób, by można było o nie opierać palące się papierosy.

Wyszukane i gustowne

Promocyjne popielniczki, zapałki i zapalniczki to niejedyne gadżety skierowane do palaczy.
Aby przyciągnąć klientów, dostawcy wprowadzają do ofert bardziej oryginalne produkty, takie jak reklamowe papierosy, cygara czy papierośnice. Jak sami przyznają – klienci coraz częściej decydują się na zakup czegoś bardziej wyszukanego.
– Elektroniczny papieros Gamucci i cygaro to dość świeże produkty w naszej ofercie. Zainteresowanie klientów tymi artykułami jest dość duże – mówi Alan Szestakowski, handlowiec z firmy Toys4Boys.pl.
Elektroniczny papieros Gamucci nie zawiera tytoniu, a wydobywający się z niego dym to tak naprawdę para wodna. Można go więc palić, nie odczuwając żadnego z przykrych efektów ubocznych nadużywania nikotyny.
Eleganckimi gadżetami skierowanymi do palaczy są także papierośnice. W sprzedaży pojawia się ich coraz więcej. Uchodzą zwykle za upominek gustowny, odznaczający się eleganckim designem. Największą uwagę klientów przykuwają produkty metalowe bądź oprawione z obu stron w skórę z miejscem na grawer. Najczęściej mieści się w nich dziesięć albo dwadzieścia sztuk papierosów.
Liczne akcje antynikotynowe sprawiają, że palaczy ubywa. Dla tych, którzy nie porzucili jednak nałogu, gadżetów nie brakuje. Coraz bardziej wyszukane i nowoczesne uzupełniają rosnącą ofertę artykułów reklamowych.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.