Wiceszefowa SLD kontra Komisja Etyki Reklamy

Arbitrzy uznali za etyczną reklamę produktu marki Vichy.

 

Skarga Katarzyny Piekarskiej, wiceprzewodniczącej SLD, do Komisji Etyki Reklamy została oddalona. W marcu br., bezpośrednio przed złożeniem skargi, sprawa ta była przez samą Piekarską szeroko komentowana w mediach.

Wniosek dotyczył kampanii produktu Vichy Liftactive Serum 10 z portfolio L'Oreal Polska. Skarżąca uważała, że nadużyciem jest padające w reklamie stwierdzenie "Skóra widocznie odmłodzona już od pierwszej kropli" oraz zaprezentowanie zdjęć idealnej skóry.

"Treść [reklamy – red.] nie sugeruje uzyskania dokładnie takiego samego wyglądu skóry jak prezentowany na zdjęciu. Nie można dopatrywać się możliwości wprowadzenia w błąd poprzez samo przedstawianie idealnie gładkiej skóry, tym bardziej że nie występuje żadna wizualizacja skóry przed zastosowaniem serum i po nim" – czytamy w uzasadnieniu uchwały Komisji Etyki Reklamy.

ASA bardziej surowa?

Z doniesień medialnych wiadomo, że skarga Piekarskiej była w jakimś stopniu inspirowana podobnymi działaniami w Wielkiej Brytanii, gdzie wyidealizowane obrazy aktorek i modelek znalazły się w ogniu krytyki. Na początku lutego brytyjska ASA (Advertising Standards Authority) zakwestionowała reklamę L'Oreala z udziałem aktorki Rachel Weisz. Wniosek złożył Jo Swinson, parlamentarzysta z partii Liberalnych Demokratów. Na rynku brytyjskim zakazano w ub.r. także dwóch innych kampanii L'Oreala i jednej marki Olay (Procter & Gamble).

Prawdopodobnie w przypadku polskiej Komisji Etyki Reklamy na oddalenie skargi miało wpływ także to, że w reklamie Vichy prezentowana jest twarz anonimowej modelki. Większość spraw rozpatrywanych przez ASA dotyczyła kampanii z celebrytkami, których prawdziwy wygląd jest powszechnie znany. Wyidealizowane wizerunki tych osób w reklamach kosmetyków zostały uznane przez ASA za manipulację. Skarżona kampania Vichy takich wizerunków nie zawierała.

 

Tomasz Wygnański 740 Artykuły

W MMP prawie od 20 lat pisze o marketerach i strategiach marketingowych, a także o detalistach, BTL, digitalu i badaniach. Właściciel 8- kilogramowego kota.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.