Po co wydawcy Onet?

Analitycy finansowi uważają, że Ringier Axel Springer drogo kupił portal, a korzyści z transakcji nie są oczywiste.

TVN SA i Ringier Axel Springer Media AG uzgodniły warunki sprzedaży Onetu, największego portalu internetowego w Polsce. TVN przeniesie 100 proc. akcji Onetu do nowej spółki. Otrzyma za to 956 mln zł w gotówce (ok. 217 mln euro) oraz 25 proc. udziałów w tej spółce, w której Ringier Axel Springer Media będzie mieć 75 proc.

Strony uzgodniły wzajemne opcje sprzedaży i zakupu pozostałych należących do TVN 25 proc. udziałów. TVN będzie miał prawo do wezwania Ringier Axel do kupna 1 stycznia 2016 r. oraz 1 kwietnia 2017 r., natomiast RAS będzie mógł wezwać TVN do sprzedaży 1 stycznia 2017 r.

Wycena Onetu wynikająca z transakcji wynosi ok. 1,275 mln zł. Przypomnijmy, że według wartości księgowej Onet wyceniono na 1,37 mld zł. TVN uzyskał dwie opinie o rzetelności finansowych warunków transakcji (ang. fairness opinion) od banków inwestycyjnych J.P. Morgan oraz Nomura.

TVN spodziewa się zamknięcia transakcji pod koniec tego lub na początku przyszłego roku. W komunikacie TVN informuje, że zamierza wykorzystać środki z realizacji transakcji do zmniejszenia zadłużenia grupy.

Dobry ruch czy kłopotliwa synergia

W opinii konkurentów szwajcarsko-niemiecki wydawca zapłacił sporo, ale jeśli umiejętnie wykorzysta potencjał Onetu, to transakcja może się opłacić.
Ewa Redel-Bydłowska, wiceprezes Edipresse Polska, uważa, że zakup Onetu był bardzo drogim, ale dobrym ruchem i świadczy o tym, że Ringier Axel Springer perspektywicznie myśli o swoim rozwoju w Polsce. – Onet jest bardzo spójną strukturą, do tego wydawca kupuje know-how, a przede wszystkim pozycję strategiczną na rynku. Niewiele było możliwości zakupu równie dużego podmiotu. Zdecydowanie korzystniejsze jest dla Ringier Axel Springer nabycie Onetu niż O2, o którym kiedyś się mówiło. Jeśli Ringier Axel Springer właściwie wykorzysta przejęcie Onetu, to uzyska bardzo dobrą bazę i zasięg do rozbudowy swoich aktywów – przewiduje wiceprezes Edipresse.
Nieco bardziej sceptyczni pozostają natomiast analitycy finansowi. Zgadzają się, że TVN uzyskał bardzo dobrą cenę. Zastanawiają się natomiast nad strategią wykorzystania potencjału Onetu przez Ringier Axel Springer.
– Dla sprzedającego to bardzo dobra cena – uważa Przemysław Pająk, analityk domu maklerskiego IDM SA. – Nie widzę jednak natychmiastowych synergii, które miałyby wyniknąć z tego przejęcia.
Wtóruje mu Piotr Grzybowski z Domu Inwestycyjnego BRE Banku: – Cena, jaką uzyskał TVN, jest bardzo dobra. Zarząd Ringier Axel Springer powinien przedstawić teraz swoje plany i zamierzenia względem Onetu i wskazać, w jakich obszarach widzi możliwości zwiększenia biznesu wynikające ze współpracy.
Przyznaje, że w dziedzinie kooperacji kontentowej raczej trudno wyobrazić sobie, żeby artykuły  "Faktu", największego w Polsce tytułu wydawcy, były interesujące dla większości użytkowników Onetu. Jego zdaniem możliwe byłoby raczej współdzielenie treści i ewentualna sprzedaż pakietowa reklam Onetu z "Newsweekiem" i ewentualnie z "Dziennikiem Gazetą Prawną". W  przypadku tego ostatniego kwestią pozostałyby uzgodnienia z partnerem, czyli Inforem. Ringier Axel ma bowiem 49 proc w joint venture wydającym "Dziennik Gazetę Prawną", a Infor – 51 proc.

Maciej Burlikowski 1745 Artykuły

W "Media & Marketing Polska" od 2000 r. Zajmuje się m.in. branżą telekomunikacyjną, usług finansowych, samochodami i energetyką. Uwielbia podróże dalekie i bliskie.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.