Zmiana warty w Young & Rubicam Brands

Petr Havlíček, CEO Y&R w regionie CEE, nie wyklucza kandydatury Tomasza Wojciechowskiego na stanowisko szefa kreacji w agencji. - Decyzję o mianowaniu dyrektora kreatywnego podejmie Michał Kazimierczak, nowy CEO Grupy Y&R Brands w Polsce, który dołączy do nas w maju - dodaje.

John Domas
John Domas
Ubiegły rok był dla Young & Rubicam rokiem zmian i wyzwań. W wyniku przesunięcia budżetów reklamowych do innych agencji - i przede wszystkim stracie budżetu Polkomtela - Y&R przekształciło na początku 2012 r. model biznesowy. Trwała reorganizacja agencji, a w związku z nią zmniejszenie hierarchicznej struktury na bardziej oszczędną i elastyczną, zmiana działu client service na client strategy i zmiany personalne.

Personalia w skrócie

Na początku 2012 r. firmę opuściło pięciu menedżerów wysokiego stopnia. Ówczesny CEO Y&R John Domas chciał, żeby dział kreacji był dwa razy większy od client service. - Ten współczynnik jest podstawowym czynnikiem sukcesu w dostarczaniu wysokiej jakości produktu kreatywnego dla klienta - komentował. W tym czasie w agencji zaczęły pojawiać się nowe osoby, m.in. team seniorski, który przeszedł z Change Communications, i nowy dyrektor kreatywny. W sierpniu grupa straciła digital creative directora oraz szefa spółki interaktywnej Max Weber. W maju do agencji wróciła z Euro RSCG Małgorzata Nęcka i objęła stanowisko group account directora/head of client strategy. Pod koniec roku Domas poinformował, że przenosi się do Dżakarty, gdzie będzie odpowiadał za działanie spółek należących do Y&R w Indonezji. W lutym dowiedzieliśmy się, że Tomasz Wojciechowski objął stanowisko senior creative supervisora w agencji.
Michał Kazimierczak
Michał Kazimierczak
Petr Havlíček, CEO Y&R w regionie CEE, nie wyklucza jego kandydatury na stanowisko szefa kreacji w agencji. - Decyzję o mianowaniu dyrektora kreatywnego podejmie Michał Kazimierczak, nowy CEO Grupy Y&R Brands w Polsce, który dołączy do nas w maju - dodaje.

Budżetowe roszady

W grudniu ubiegłego roku zakończyła się trwająca od 2007 r. współpraca marki Saturn z agencją. Według dostępnych informacji jest to jedyny stracony budżet agencji w 2012 r. Na jego miejsce w portfolio Young & Rubicam pojawili się tacy klienci jak: Wizz Air-Regional, Danone Rumunia, Mercedes-Benz Polska, Etex, Perła, Instytut Adama Mickiewicza, Bonduelle Ukraine, Polskie Radio i Novartis. Zwieńczeniem tej listy było ogłoszone w styczniu tego roku przejecie przez grupę Young & Rubicam Brands budżetu Nokii. Wunderman w Polsce zajmuje się obecnie działaniami dla marki w zakresie digital oraz ATL. Współpraca dotyczy całego regionu środkowej i wschodniej Europy. Wiemy, że w zakres obowiązków agencji wchodzi całość działań online (projekty centralne oraz lokalne) dla Nokia Poland, adaptacja centralnej prasy i TV, obsługa stron produktowych marki w całym regionie CEE (10 krajów) oraz wspieranie krajów regionu CEE w działaniach online i offline.

Nie tylko Young

Bez wątpienia zmiany w agencji były spektakularne, ale nie zaskakujące. Wystarczy spojrzeć na działania pozostałych kilku liczących się w branży - DDB Warszawa inwestuje w nowe media i zdecydowanie zaczyna kierować się w kierunku interactive, Havas Worldwide Warsaw idzie o krok dalej i po rebrandingu planuje stworzenie nowej spółki, McCann Warszawa, który też został po opieką ekspata, wprowadza gruntowne zmiany. Domas jasno określił swój plan podczas obejmowania stanowiska CEO Young & Rubicam Brands - ma być ona najlepszą agencją na rynku - mówił. Może na tym etapie taka opinia jest przesadzona, ale obserwatorzy rynku są zgodni, że zmiany, które zaszły w tej agencji, wyszły jej na dobre.

Katarzyna Kacprzak 448 Artykuły

Zajmuje się agencjami reklamowymi i eventowymi. Ma na oku studia produkcyjne i branżę OOH. Gdyby mogła wybrać byłaby kopistką w Bibliotece Aleksandryjskiej.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.