Content marketing - jak radzić i podpowiadać konsumentowi

- Wysokiej jakości content wypromowany na podstawie przemyślanej strategii to dziś klucz do sukcesu - zarówno marek, jak i mediów - pisze Włas Chorowiec, założyciel spółki LeadBullet.

Zgodnie ze statystykami DemandMetrics skuteczne działania contentmarketingowe są w stanie wygenerować trzy razy więcej leadów, w dodatku ich koszt jest średnio o 60 proc. mniejszy w porównaniu z tradycyjnym marketingiem. Zgodnie zaś z raportem Hubspota prowadzenie długofalowej kampanii inbound marketingu (marketingu za przyzwoleniem) dwukrotnie zwiększa konwersję w naszych serwisach.

Główną zaletą content marketingu jest to, że treści, z którymi docieramy do klienta, nie mają charakteru stricte reklamowego i odpowiadają na jego potrzeby, jednocześnie realizując cel biznesowy firmy. W czasach świadomego i wyedukowanego klienta, który w kilka sekund może zweryfikować każdą informację, wysokiej jakości treści, które edukują, bawią, inspirują, to klucz do zbudowania lojalnej i silnej relacji pomiędzy marką a konsumentem. Charakter contentu powinien być spójny z celem biznesowym, co zawsze podkreślam podczas rozmów z klientami. Edukacja rynku na temat nowego produktu lub usługi, inspirowanie do działania, zwiększenie poziomu sprzedaży poprzez wzrost zaufania – to wszystko należy zdefiniować przed fizycznym startem działań. W momencie gdy wiemy, co chcemy osiągnąć, należy wybrać najlepszy nośnik informacji, który pomoże nam zrealizować cel, np. artykuł, post na blogu, infografika, wideo. To jednak nie wszystko. Z moich obserwacji wynika, że w Polsce content marketing utożsamiany jest głównie z kreacją treści. O dystrybucji mało kto pamięta. Dotarcie do odpowiedniej grupy docelowej, do tego w skali setek tysięcy użytkowników jest pomijane, przede wszystkim dlatego że te działania wymagają specjalistycznej wiedzy oraz odpowiednich narzędzi. Gra jest warta świeczki, bo skuteczna kampania treści optymalizuje koszty dzięki efektom wirusowym, które sprawiają, że nie musimy płacić np. Google’owi za każdego użytkownika w modelu CPC. Działania content marketingu warto oprzeć na social mediach, zjawisku wirusowości, naturalnym ruchu z wyszukiwarki oraz na relacji z klientami. Każda dobra treść ma w sobie potencjał do naturalnego share’ingu wśród znajomych. Priorytetem jest więc jej jakość i użyteczność dla odbiorcy.
Kolejnym problemem, jaki obserwuję na polskim rynku, jest kojarzenie content marketingu z custom publishingiem oraz prasą firmową. Potencjał działań online w dalszym ciągu nie jest w pełni dostrzegany, czego przyczyną w dużej mierze są obawy marketerów przed wchodzeniem w innowacyjne obszary działań. Nasze doświadczenia pokazują, że 90 proc. klientów, którzy decydują się na testowe usługi contentmarketingowe, zostaje z nami i włącza marketing treści w swoją strategię promocji online.
Warto podkreślić, że największe globalne korporacje, jak: IBM, Dell, Procter & Gamble, Unilever, L’Oreal, od lat z powodzeniem realizują tego typu kampanie w sieci. Zgodnie z raportem, który opublikowaliśmy razem z IAB Polska, efekty działań content marketing przekładają się na mierzalne wyniki, m.in. na wzrost liczby zaangażowanych klientów w postaci nowych fanów w Facebooku, wzrost liczby obserwatorów w Twitterze czy też wzrost liczby linków przychodzących. Te wskaźniki są niezwykle istotne dla pozycjonowania marki w Google.
Jednym z najciekawszych przykładów działań contentmarketingowych jest ekspercka strona Colgate Professional, poprzez którą Colgate edukuje na temat pielęgnacji jamy ustnej, wybielania zębów oraz innych praktyk zdrowotnych, czym zapewnia sobie dotarcie do setek tysięcy osób szukających w sieci informacji w tym zakresie. W ten sposób Colgate buduje swój wizerunek jako branżowego eksperta, który "radzi, podpowiada, sugeruje i dzieli się wiedzą", zamiast "zmuszać, wciskać i sprzedawać na siłę".
To zdecydowanie kwintesencja content marketingu i jednocześnie kierunek, w którym powinny podążać marki myślące strategicznie o swoim rozwoju. Wizerunek branżowego eksperta, który chętnie udostępnia swoje know-how, jest akceptowany i budzi zaufanie w porównaniu ze zwykłym sprzedawcą nakłaniającym do zakupu.

Włas Chorowiec - z branżą internetową związany jest od dziewięciu lat. Założyciel i akcjonariusz spółki LeadBullet działającej w obszarze analizy behawioralnej oraz targetowania reklamy performance. Obecnie mocno zaangażowany w rozwój content marketingu w Polsce. Jest pomysłodawcą i założycielem Nextclick.pl – narzędzia umożliwiającego behawioralną analizę treści i zachowań użytkowników we współpracy z wydawcami, m.in.: Ringiel Axel Springer, Bonnier, Presspublica, MuratorDom.

Tomasz Wygnański 695 Artykuły

W MMP prawie od 20 lat pisze o marketerach i strategiach marketingowych, a także o detalistach, BTL, digitalu i badaniach. Właściciel 8- kilogramowego kota.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.