Niepomijalne wideo

Rynek treści i reklamy wideo w internecie zyskuje na znaczeniu. O tym dyskutowali w zeszłym tygodniu eksperci podczas panelu zorganizowanego przez IAB Polska.

Podczas ostatniego panelu eksperckiego zorganizowanego przez IAB Polska Paweł Kolenda, menedżer ds. badań w tej organizacji, zaprezentował najnowsze badanie konsumenckie zrealizowane w lipcu br. dotyczące w dużym stopniu współkonsumpcji mediów (grupa reprezentatywna 6 tys. ankietowanych w grupie 15+). Badanie wskazało, że najczęściej wykorzystywanymi mediami są internet (69 proc. korzysta codziennie lubi prawie codziennie) i tradycyjna telewizja (64 proc. korzysta codziennie lubi prawie codziennie). Internautom zadano również pytanie, na jakich urządzeniach korzystają z treści audiowizualnych. 77 proc. z nich wskazało tradycyjną telewizję, natomiast po zsumowaniu - aż 86 proc. wykorzystuje urządzenia z dostępem do sieci (wliczając w to m.in. komputer przenośny, tablet czy urządzenia ze Smart TV).

IAB Polska postanowiła również zbadać zjawisko multiscreeningu w naszym kraju. Aż 45 proc. osób, które oglądają telewizję w tym samym czasie, korzysta z komputera przenośnego, 31 proc. trzyma przed sobą smartfona, 21 proc. siedzi przed komputerem stacjonarnym, a 7 proc. trzyma tablet w ręku.

Z badania wynika, że większy odsetek osób korzystających z TV niż z sieci, jest nieskłonny do konsumowania przekazów reklamowych. Aż 76 proc. badanych wskazało, że w momencie emisji reklamy w telewizji decyduje się na zmianę kanału. Dla porównania, choć nie wydaje się to układem idealnym dla takiego zestawienia preferencji, 24 proc. badanych zmienia stronę WWW w trakcie emisji reklamy. Co ciekawe, aż 35 proc. ankietowanych deklaruje, że podczas wyświetlania bloku reklamowego w tradycyjnej telewizji wychodzi z pokoju, by go uniknąć. Natomiast 13 proc. zadeklarowało oglądanie reklam w TV, w internecie zaś - 11 proc.

Polska już siódma i coraz bardziej profesjonalna

Biorąc pod uwagę rozwój polskiego rynku reklam wideo w internecie, to dane za pierwszy kwartał br. wykazały wzrost o 49 proc. w porównaniu z analogicznym okresem w roku ubiegłym. Polska plasuje się na siódmym miejscu w Europie pod względem wydatków na reklamę wideo w sieci - format ten zanotował inwestycję na poziomie 26 mln euro (siódme miejsce) w 2012 r. Liderem pozostaje Wielka Brytania, gdzie na ten format przeznaczono 168 mln euro (badanie AdEx Benchamark 2013).

W trakcie panelu dyskusyjnego Mariusz Stecki z Telewizji Polskiej zauważył, że badanie przeprowadzone wśród internautów jest zupełnie inną grupą, którą zazwyczaj selekcjonuje się do podobnych analiz. Twierdzi on, że badanie w znacznej mierze pomija nieco starszych odbiorców treści w TV, w szczególności w telewizji publicznej. Choć jak stwierdził Stecki, z punktu widzenia nadawcy jest zadowolony z wyników tych badań, ponieważ znaczna część osób udzielających odpowiedzi w tradycyjny sposób konsumuje treści TV o dużej częstotliwości. Stecki zaznaczył również, że TVP będzie dążyła do większej integracji formatów telewizyjnych z możliwościami online. Chodziło mu głównie o interakcję widzów w sieci podczas oglądania propozycji nadawcy.

W panelu wziął udział również Olgierd Cygan, prezes agencji Digital One. Zwrócił on uwagę na pozytywny trend, mianowicie na coraz bardziej profesjonalne podejście do reklam wideo w sieci. Jego zdaniem przenoszenie spotów reklamowych z TV do internetu mija się z celem, ponieważ te nie spotykają się z zainteresowaniem odbiorców. W jego odczuciu rynek widzi potrzebę profesjonalnych materiałów reklamowych tworzonych z myślą wyłącznie o internecie, za którymi stoi sztab ludzi i odpowiednie budżety.

Natomiast Grzegorz Tomasiak, przedstawiciel Wirtualnej Polski, spojrzał na sprawę z nieco odmiennej strony. Stwierdził, że przenoszenie reklam telewizyjnych do sieci to kwestia oszczędności. Nie rozprawiał o skuteczności takich działań, jednak wskazał, że rynek przyzwyczaił się do tego typu rozwiązań za sprawą kryzysu. Łatwiej i taniej jest adaptować spoty 30-sekundowe, niż produkować dedykowane materiały z myślą o internecie.

Spotkanie ekspertów odbyło się 12 września br. w siedzibie IAB Polska.

Na zdj. Olgierd Cygan, prezes Digital One

Maciej Florek 2099 Artykuły

Czujnym okiem przygląda się domom mediowym, agencjom interaktywnym i producentom OTC. Odtajnia najbardziej ukryte przetargi. Jego pasją jest kolej i wszystko co z nią związane.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.