McCann - przebudzenie

Agencja, która miała spore problemy ze zdobywaniem nowego biznesu, może teraz pochwalić się zwycięstwami.

W czasie wakacji ciężko było odetchnąć pracownikom agencji McCann Worldgroup. Wtedy bowiem rozpoczął się konkurs na obsługę kreatywną marki Lech z portfolio Kompanii Piwowarskiej. Cenny budżet, również pod względem wizerunkowym, był przedmiotem przetargu, do którego stanęło pięć polskich agencji. Zaproszenie dostał broniący McCann oraz BBDO, Change Integrated, GPD Advertising i Publicis. Po pierwszym etapie trzy z nich odpadły, a w finale spotkali się właśnie McCann i GPD. Menedżerowie Kompanii postanowili jednak przenieść budżet do GPD, McCann stracił obsługę Lecha, dla którego pracował od września 2010 r. Bolesna strata.

Agencja dostawała jednak zaproszenia do kolejnych konkursów. Zwyciężała jeden po drugim, tym samym odbudowując swoją pozycję, co było najważniejszym celem Wojciecha Borowskiego, od kwietnia br. nowego CEO agencji.

Tuż przed końcem wakacji rozstrzygnął się przetarg na obsługę M1 (Metro Properties) na korzyść agencji Momentum z grupy McCann. Zadaniem agencji było opracowanie koncepcji komunikacji telewizyjnej oraz realizacja spotów telewizyjnych na potrzeby loterii tych centrów handlowych. Oprócz tego agencja zajęła się także za opracowaniem komunikacji marketingowej OOH, radiowej oraz brandingu dziewięciu centrów handlowych na terenie całej Polski. W tym samym czasie do McCanna dotarły informacje o wygranym przetargu na obsługę kreatywną serwisu Tablica.pl z grupy Allegro. Budżet ten odpłynął z VML Poland, a konkretnie – z Pride & Glory Interactive, która przed połączeniem z WPP zajmowała się kreacją dla Tablicy.pl.

Jesienią McCann odnotował kolejne istotne zwycięstwa. Na korzyść dla tej agencji rozstrzygnęły się dwa ważne przetargi. McCann przejął obsługę kreatywną KFC (AmRest), a Red8 Advertising przegrała przetarg na full service marki, z którą związana była od 11 lat. Kolejny cios agencja pod kierownictwem Borowskiego zadała K2. Wraz z Nextem, agencją z Grupy Starcom MediaVest, McCann wyjął digital Coca-Coli. Ten konkurs budził w ostatnim czasie największe emocje, bo dotyczył budżetu, który K2 obsługiwała przez 10 lat.

Dryfowanie McCanna zamieniło się w podróż silnym nurtem w stronę odbudowywania marki tej agencji. Kolejnym dowodem, choć już o większej skali, są wyniki 20. edycji Golden Drum – McCann Erickson został wybrany Sieciową Agencją Roku.

Maciej Florek 2390 Artykuły

Czujnym okiem przygląda się domom mediowym, agencjom interaktywnym i producentom OTC. Odtajnia najbardziej ukryte przetargi. Jego pasją jest kolej i wszystko co z nią związane.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.