Synergia w akcjach marketingowych

10 października 2013 roku na nowojorskim Times Square miał miejsce spontaniczny koncert Paula McCartneya. Do zwołania sporego tłumu fanów, wystarczyło… kilka tweetów, którymi artysta stopniowo podgrzewał atmosferę.

 W ten sposób 71-letni były Beatles pokazał, jak efektywnie wykorzystać potencjał fanów oraz mediów społecznościowych.

W dobie internetu

W obecnych czasach internet stał się podstawową formą wymiany informacji, a aktywność internautów nie musi sprowadzać się tylko do kliknięcia Like. Podążanie za marką w świecie wirtualnym łatwo może znaleźć swoją kontynuację w nawykach zakupowych oraz współtworzeniu świata marki. Facebook, Instagram, Pinterest to świetne narzędzia realizacji konkursów, a działania prowadzone za ich pośrednictwem nie leżą już wyłącznie w gestii agencji interaktywnych. Promocyjny zakup może nieść za sobą cyfrowe echo, które nie musi sprowadzać się tylko do konkursowego zdjęcia. Zgłoszenia mogą być źródłem ciekawego i inspirującego contentu, takiego jak m.in. zapisy interakcji z produktem zaprezentowane w formie fotostory czy amatorskiego spotu reklamowego lub filmu. Tego typu konkursy pozwalają konsumentom współtworzyć markę. Internauci chętnie zachęcają znajomych do like’owania lub głosowania,  co przekłada się na oczywistą korzyść komunikacyjną dla marki. Akcje on-line’owe coraz częściej łączą się także z off-line’owymi, dzięki czemu konsumenci mają możliwość zetknięcia się z marką w każdym miejscu i o każdej porze.

Kampania zintegrowana

Istotną cechą każdej udanej aktywności BTL lub marketingu zintegrowanego jest obecność komunikacji we wszystkich przestrzeniach, w których przebywa konsument. Internet, miejsce sprzedaży, ambient, media tradycyjne – synergia działań jest podstawą każdej akcji, od której oczekujemy wymiernych efektów. W czasach symultanicznej konsumpcji mediów, kiedy przeciętny odbiorca potrafi w jednej chwili korzystać z kilku źródeł informacji, komunikat, który obecny jest tylko w jednym medium, po prostu traci znaczenie. Obecnie zespół pracujący  nad briefem składa się z ludzi doświadczonych w pracy z różnymi mediami i technologiami. Koncept powinien wzbogacać świat marki i wynikać z aktualnych trendów. Dopiero wówczas możemy liczyć na aktywny udział ze strony konsumenta. Dobrym przykładem jest promocja zorganizowana przez Sales Link dla marki Hoop Cola. W ramach aktywacji, za kody
spod nakrętek można było wygrywać wartościowe nagrody lub wymieniać je na designerskie figurki – Urban Vinyl.

Oryginalność akcji sprawiła, że na Facebooku powstał niezależny rynek wymiany kapsli, które uprawniały internautów do zebrania wymarzonej kolekcji vinylowych figurek. Podczas ośmiu tygodni akcji zgłoszono ponad 225 000 kodów z opakowań promocyjnych. W ten sposób trendsetterska i niszowa dziedzina sztuki Urban Vinyl pociągnęła za sobą wyraźny wzrost sprzedażowy i wygenerowała pozytywny szum wokół marki.

Zaangażowanie fanów

W dziedzinie eventów i field marketingu doskonałym wzorem do naśladowania jest wspomniana lekcja Paula McCartneya – zaproszenie do udziału w akcji za pośrednictwem mediów społecznościowych czy akcja Sales Link, która wzbudziła zainteresowanie niszową wcześniej dziedziną sztuki. Taka forma komunikacji podnosi skuteczność wydarzeń typu roadshow, konsultacji ze specjalistą lub spotkań z ambasadorem marki. Zaangażowanie fanów marki  w event zaowocuje mocniejszymi relacjami z konsumentami, lepszą atmosferą i pozytywnymi opiniami o wydarzeniu.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.