Kobiety kochają piłkę nożną

Kobiety bardzo chętnie oglądają mistrzostwa w telewizji. Ta część widowni nie zawsze jest dostatecznie doceniana w trakcie mistrzostw przez reklamodawców - wynika z raportu agencji Quest (Starcom MediaVest Group).

Fot. Corbis
Fot. Corbis
Transmisje z mundialu przełożyły się na wzrost udziałów stacji TVP, które transmitują rozgrywki na żywo, wynika z opracowań agencji Quest (Starcom MediaVest Group) na podstawie Nielsen Audience Measurement. Średni czas oglądania telewizji wśród całej widowni w czasie trwania transmisji mundialowych wyniósł o ponad pół godziny więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Stało się tak mimo że w ostatnich latach średni czas oglądania wśród całej widowni malał.

- Oczywiście należy pamiętać, że w pewnej mierze do wzrostu czasu oglądania przyczyniły się też zimniejsza i bardziej deszczowa niż przed rokiem pogoda czerwcowa. Wpływ mogła także mieć szersza oferta telewizyjna, wynikająca z ciągłego poszerzania oferty telewizji naziemnej, jednak głównym źródłem wzrostu jest właśnie popularność transmisji mundialowych - mówi Marcin Bartosiewicz, analityk mediów w agencji Quest.

Wśród widowni kobiecej widać podobne zmiany, choć z mniejszym natężeniem. Wśród grupy kobiet w wieku 16-49 średni czas oglądania w czasie trwania transmisji na żywo był o 15 min wyższy niż przed rokiem. Ogólnie kobiety nie oglądały dotychczasowych meczów tak chętnie jak mężczyźni. Średnia widownia minutowa w czasie meczów w grupie kobiet w wieku 16-49 była niższa o 40 proc. wobec widowni męskiej w tym samym wieku. Mimo tego mecze mundialowe nie miały konkurencji, jeśli chodzi o popularność wśród widowni kobiecej. Do tej pory w czasie trwania rozgrywek transmisje odpowiadały za siedem pierwszych najbardziej popularnych programów w analizowanej grupie kobiecej. Spośród dziesięciu najbardziej popularnych programów tylko dwa nie były meczami, a z tych dwóch tylko jeden był emitowany w tym samym czasie co inny mecz.

Zainteresowanie kobiet mundialem widać też po wyborze stacji. Znacznie niższy niż rok temu udział w grupie kobiecej (16-49) miał TVN. Udział tej stacji w czasie, kiedy transmitowane były mecze, spadł o 4,4 pkt proc. wobec tego samego okresu rok wcześniej. Antena główna TVP utrzymała stabilny wynik, a udział TVP Sport w grupie kobiecej wzrósł z 0,1 proc. do 0,6 proc. Uwaga kobiet kierowała się też na inne stacje - spory wzrost wobec poprzedniego roku w analizowanym okresie odnotowały między innymi stacje muzyczne (Eska TV, Polo TV), TVP Seriale czy stacje informacyjne. W przypadku tych ostatnich może to wynikać z głośnych wydarzeń politycznych związanych z tzw. aferą taśmową. Spośród programów, które były najczęściej alternatywą dla mundialu, najbardziej popularne były filmy - komedia "Czego pragną dziewczyny", fabularne "Pamiętniki Księżniczki", "Skazani na Shawshank" czy klasyka polskiego filmu - "Sami swoi".      

Kobieca widownia mundialu ma też atrakcyjny profil reklamowy. Znacznie częściej piłkarskimi zmaganiami interesowały się kobiety z wyższym wykształceniem - nadreprezentacja tej grupy
w widowni wyniosła 140 - oraz ze stanowisk średniego szczebla (wskaźnik affinity na poziomie 138)
i kierowniczych (affinity 124). Częściej były to też osoby z regionów miejskich, przeważnie były to też osoby w przedziale wiekowym 25-54. Kobiety z tej grupy, będące singielkami, znacznie rzadziej oglądały rozgrywki (affinity 80) niż te, które miały własną rodzinę (nadreprezentacja na poziomie 148). Może to sugerować, że dla części kobiet bodźcem do oglądania meczów mundialowych jest zainteresowanie piłką nożną ich partnera.

Mistrzostwa świata w piłce nożnej są gratką dla reklamodawców. Choć najsilniej w okresie rozgrywek reklamują się ich sponsorzy, to wiele marek zawłaszcza tematykę sportową albo po wykorzystuje popularność transmisji do reklamowania się. Liczba punktów ratingowych wygenerowanych przez spoty reklamowe w TVP w okresie mundialu wzrosła o 41 proc. (grupa 16-49) wobec analogicznego okresu w roku 2013. - Stało się tak nawet mimo mniejszego niż zwykle zatłoczenia reklamą, co wynika między innymi z wyższych niż zwykle cen cennikowych. W grupie kobiet w wieku 16-49 liczba ratingów wzrosła o 9 proc., co odzwierciedla zainteresowanie transmisjami futbolowymi. Jednym z powodów niższego niż w przypadku mężczyzn wygenerowanych ratingów może też być nakierowanie treści reklam na widownię męską - komentuje Marcin Bartosiewicz.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.