Dwadzieścia inspiracji do tworzenia kontentu

Paweł Strykowski z agencji Whitepress.pl daje wskazówki, jak tworzyć wartościowy i skuteczny content marketing.


Content marketing na początku zawsze opiera się na jednym podstawowym filarze – pomyśle. Prowadząc kampanię lub bloga, szukamy inspiracji. Gdzie jej szukać? Jakie pomysły są wartościowe z marketingowe punktu widzenia? W końcu nie piszemy, aby pisać.
Powiedzmy szczerze – nie jest łatwo regularnie tworzyć wartościowe treści. Teoretycznie wszyscy starają się to robić, jednak zdecydowana większość z nich ginie w odmętach internetu, a tylko niektóre trafiają na szczyty wyników wyszukiwania Google lub roznoszą się wirusowo w mediach społecznościowych. Produkcja wartościowych treści to ciężka praca, a największą trudnością jest dobór tematyki – pasującej do działalności firmy i interesującej dla odbiorców.
Niestety, lista tematów dobrych dla każdej firmy i branży nie istnieje. Uniwersalne natomiast są źródła, z których można czerpać pomysły. Poniżej przedstawionych jest 20 inspiracji pomocnych 
w procesie wymyślania ciekawych tematów. To ważne, ponieważ to właśnie wartościowe tematy determinują skuteczność działań CM.

Dwadzieścia inspiracji, czyli gdzie szukać pomysłów

1. Określić grupę odbiorców, tematykę, cele, charakter i ton komunikacji bloga i zapisać, choćby dla siebie. W ten sposób autor będzie wiedział, do czego dąży, będzie mógł odnieść się 
w dyskusjach do ustalonych zasad oraz bezspornie określić siebie w oczach internautów.
2. Stworzyć przewodnik dla początkującego, zawierający pomocne informacje oraz porady, 
na bazie których można przejść do działania. Warto poprosić kogoś niewtajemniczonego 
o weryfikację, czy zrozumiał opublikowaną wiedzę.
3. Napisać posty przewidujące trendy w branży. Po czasie można ocenić te trendy i spróbować przewidzieć ich trwałość.
4. Sprawdzić, jakie wyrażenia kluczowe najczęściej powodują przejście do strony. Skupić się na nich. Do tego pomocne będą narzędzia Google lub wtyczki do WordPress (np. Jetpack).
5. Skorzystać z narzędzi, które określają najbardziej poszukiwane tematy, wyrażenia związane 
z konkretną branżą. Pomogą Google Keyword Planner i Semstorm.
6. Stworzyć listy top w konkretnej branży: "25 najlepszych firm”, "50 najlepszych stron”, "10 najlepszych produktów ...”.
7. Skontaktować się z kluczowymi postaciami w branży i porozmawiać o możliwościach wzajemnej promocji treści poprzez listy e-mailowe, gościnne posty i udostępnianie 
w mediach społecznościowych. Kluczem do sukcesu jest wysoki poziom merytoryczny obu stron.
8. Skontaktować się z liderami, znanymi osobami w danej branży i poprosić ich o udzielenie odpowiedzi na ciekawe pytanie. Powstanie niepowtarzalny artykuł.
9. Przeprowadzić  głosowanie, ankietę lub badanie wśród partnerów, internautów 
i opublikować artykuł z wynikami. Warto wybierać czytelną formę graficzną, np. infografikę.
10. Opublikować dane (może z własnego podwórka) związane z kosztami, wydatkami, przychodami, czyli pieniędzmi. To ludzi zawsze mocno interesuje i wzbudza emocje.
11. Zapisać się do najważniejszych newsletterów, grup w Facebooku i LinkedIn, aby widzieć, jakie tematy i trendy są na topie. Można również bez problemu analizować najważniejsze wpisy 
w branży z mediów zagranicznych.
12. Zrecenzować świeżą książkę, film, narzędzie, artykuł, produkt istotny dla branży.
13. Stworzyć listę inspirujących lub motywujących cytatów, książek, blogów, które mogą spodobać się czytelnikom.
14. Wymyślić i opisać idealne (najpewniej nieistniejące) narzędzie, usługę w branży. Taką, która by wszystkim się przydała. Opisać ją dokładnie. Zaprosić wiele osób do dyskusji. Kto wie, jak się to rozwinie?
15. Wyobrazić sobie, co można zmienić w strategii działania największych graczy, podmiotów, gdybyśmy byli na ich miejscu.
16. Poprosić czytelników o przesłanie historii ich doświadczeń z promowanym produktem lub usługą. Może pojawi się jakaś ciekawa historia?
17. Stworzyć prezentacje (warto skorzystać z narzędzi online do publikacji np. Slideshare) na podstawie własnych artykułów.
18. Jeżeli pojawił się ciekawy dialog w mediach społecznościowych, to warto stworzyć post na własnym blogu podsumowujący główne argumenty i oferujący rozwiązanie lub odpowiedź. Pod debatą można dać link do własnego podsumowania. Może część dyskusji przeniesie się na bloga?
19. Zamówić opinię prawną, podatkową dotyczącą branży. Musi być bezbłędna, wyczerpująca 
i spójna. Wszyscy w środowisku docenią ten tekst. Niestety, nikt nie powiedział, że content marketing jest za darmo.
20. Zadać pytanie związane z branżą ważnym podmiotom lub urzędom. Zebrać i ocenić ich reakcję. W Polsce zapytania i skargi mogą być złożone za pomocą poczty elektronicznej, 
a dla ich skutecznego wniesienia niezbędne jest podanie podstawowych danych identyfikacyjnych autora. Na tak złożone pisma organ państwowy ma obowiązek odpowiedzieć bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w ciągu miesiąca.

Jakość to klucz!

Mamy już 20 pomysłów skąd czerpać inspirację i czym się kierować. Teraz skupmy się na drugim, równie ważnym aspekcie – na jakości. Bez niej najciekawsze wpisy przejdą niezauważone albo wręcz skrytykowane.
Warto tworzyć różnego rodzaju listy i odpowiadać na pytanie "jak”. Posty z listami są przejrzyste, łatwo przyswajalne i mogą dostarczać wielu informacji. Posty będące odpowiedzią na pytania "jak” są szczególnie cenne, kiedy są opisem drogi autora do rozwiązania konkretnego problemu. Najlepiej, żeby był to problem nękający również czytelników.
Opisując, oceniając, a nawet krytykując osoby, firmy, instytucje zawsze warto poinformować je o tym fakcie i dać możliwość ustosunkowania się. Wymaga tego rzetelność dziennikarska. Można wtedy liczyć na promocję naszego materiału przez te podmioty i np. linkowanie. Jest to też dobra forma pokazania, że nasz blog, portal istnieje i jest opiniotwórczy.
Należy wybierać atrakcyjne wizualnie formy – grafiki, infografiki, slajdy, filmy, animacje. Wymagają one dodatkowego nakładu pracy i kosztów. Warto jednak korzystać z wielu dostępnych narzędzi oraz gotowych baz. Przykładowe narzędzia do tworzenia infografik to: Piktochart, Easel.ly, Infogr.am, Visual.ly, Vengagge, Wordle. Aktualnie najtańszym źródłem zdjęć wysokiej jakości jest DollarPhotoClub, gdzie wszystkie zdjęcia i wektory można kupić za jednego dolara
Pisząc i publikując, warto być sobą, czasami mieć kontrowersyjne, ale własne zdanie na wybrane tematy, pisać od siebie i odważnie. Najlepszym przykładem jest Kominek, którego popularność w dużej mierze była budowana na kontrowersji. Produkując tylko encyklopedyczne dane, nie wzbudzimy emocji, które są największym motorem ludzkich działań.

Lepiej napisać mniej artykułów, ale dobrych. Wybrać odpowiedni temat, zebrać wiele konkretnych danych, dokonać sensownej ich analizy, opracować wnioski. Wszystko ubrać w ładną formę i poddać całość korekcie. Ostatecznie zadbać o promocję naszej treści. Oto recepta na content marketing 
w jednym akapicie.

Katarzyna Woźniak 425 Artykuły

Absolwentka polonistyki na toruńskim UMK ze specjalnością filmoznawczą. Na co dzień zdaje relacje z przesunięć na półkach rynku FMCG. Po godzinach - czytelniczka. Najbardziej lubi pisać o filmach i książkach, choć właśnie o nich pisze najrzadziej.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.