Wilk i owca cała, czyli KRRiT jak Salomon

Po protestach komercyjnych nadawców KRRiT podjęła iście salomonową decyzję w sprawie kolejnego multipleksu naziemnych kanałów telewizyjnych - miejsca dostanie zarówno TVP, jak i jej konkurencja. Publiczny nadawca zachowa jednak przewagę - nadal jako jedyny będzie mieć naziemne kanały w jakości HD.

28 października br. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) przesłała do Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) uchwałę określającą warunki uczestnictwa w konkursie na rezerwację częstotliwości (kanały TV z zakresu 174-230 MHz, czyli tzw. ósmy multipleks naziemnej telewizji - MUX8) w zakresie zawartości programowej.

Przypomnijmy, że tuż przed wakacjami (24 czerwca br.) KRRiT przyjęła uchwałę, że wszystkie kanały w MUX8 przypadną wyłącznie programom TVP (miały to być cztery programy w jakości HD). Głośno zaprotestowali nadawcy komercyjni, że to faworyzowanie publicznej telewizji, która nie dość, że korzysta z wpływów z abonamentu RTV, to także nadaje komercyjne reklamy (w ub.r. z reklam TVP uzyskała 860 mln zł, a z abonamentu - 280 mln zł). Pod koniec września UKE, który jest dysponentem częstotliwości radiowych, zaapelował do KRRiT o ”przeanalizowanie” i ”ponowne zajęcie stanowiska” w tej sprawie.

Rada ”przeanalizowała” i podjęła salomonową decyzję, starając się pogodzić chęć wzmocnienia pozycji TVP i interesów komercyjnych nadawców. TVP będzie mogła ubiegać się albo o trzy kanały w standardowej rozdzielczości (SD), albo jeden w wysokiej (HD) i jeden SD, natomiast pozostali nadawcy będą konkurować o cztery kanały w jakości SD. KRRiT określi, jaką zawartość mają mieć te kanały (rozrywka, edukacja, informacje etc.), i wówczas chętni nadawcy będą mogli zgłaszać swoje propozycje. O te cztery kanały będzie mogła również zabiegać TVP. Wszystkie mają być dostępne bezpłatnie (niekodowane).

Obecnie w ramach naziemnej telewizji cyfrowej (NTC) widzowie mogą odbierać 24 stacje (wszystkie bezpłatnie). Działają cztery multipleksy NTC. Pierwszy i drugi multipleks (MUX1 i MUX2) zajmują nadawcy komercyjni, TVP dysponuje zaś MUX3 (wyjątkiem jest dziecięcy kanał TVP ABC nadawany na MUX1). Tylko TVP nadaje kanały w jakości HD (dwa: TVP1 i TVP2 w MUX3) i zgodnie z nową decyzją KRRiT publiczny nadawca pozostanie jedynym, który będzie miał programy w jakości HD w ramach naziemnej bezpłatnej telewizji (Rada zastrzegła, że kanały, które TVP chciałaby umieścić w MUX8, to mają być nowe programy, nienadawane dotychczas w ramach naziemnej telewizji, wyjątek KRRiT zrobi, jeśli TVP zdecyduje się umieścić tam kanał TVP Polonia). Czwarty MUX należy do Cyfrowego Polsatu - jest on płatny - zawiera wszystkie bezpłatne kanały z MUX1-3 oraz dodatkowo osiem kodowanych kanałów TV i 12 stacji radiowych.
Kolejne trzy multipleksy (MUX5-7) są dopiero w planach (jeszcze nie wiadomo, czy ich częstotliwości zostaną przeznaczone na bezprzewodowy internet, czy także naziemną telewizję), dlatego kolejny, którego dotyczy najnowsza uchwała KRRiT, ma numer ósmy (MUX8).

Teraz UKE będzie mógł ogłosić konkurs na operatora MUX8. UKE jest dysponentem częstotliwości radiowych i on decyduje o ich technicznym przeznaczeniu. Operatorem technicznym trzech multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej (MUX1-3) jest firma Emitel. Po jego wyborze KRRiT ogłosi konkurs na cztery nowe programy telewizyjne. Rada jest regulatorem na rynku telewizyjnym i decyduje o zawartości programowej nowych kanałów naziemnej telewizji. Jest organem konstytucyjnym i jako taki cieszy się większą niezależnością niż UKE, który podlega Ministerstwu Administracji i Cyfryzacji (MAiC). 

Maciej Burlikowski 1675 Artykuły

W "Media & Marketing Polska" od 2000 r. Zajmuje się m.in. branżą telekomunikacyjną, usług finansowych, samochodami i energetyką. Uwielbia podróże dalekie i bliskie.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.