Z social mediów korzystamy bardziej wybiórczo

O 12 proc. spadła liczba heavy users - osób, które korzystają z pięciu serwisów społecznościowych w ciągu miesiąca.

Z badania "Social Media w Polsce. 2014" przeprowadzonego przez IRCenter.com wynika, że młodzież opuszcza tradycyjne platformy społecznościowe na korzyść aplikacji mobilnych. W 2014 r. spadła liczba osób w wieku 18-24 lata mieszkających w największych miastach, które przynajmniej raz w miesiącu korzystają z tradycyjnych serwisów społecznościowych (zarówno w wersji stacjonarnej, jak i mobile), szczególnie z Twittera (-9 proc.), Instagrama (-9 proc.) i Facebooka (-7 proc.). W tym samym czasie wyraźnie wzrósł odsetek nastolatków korzystających z internetu na urządzeniach mobilnych (+20 proc.), dotyczy to zarówno aplikacji społecznościowych, jak i innych. Miejsce tej grupy wiekowej zajmują mieszkańcy mniejszych miast określeni w badaniu jako "młodzi dorośli". W ciągu roku wyraźnie wzrosła liczba osób w wieku 24-34 lata mieszkających w ośrodkach między 100-200 tys. korzystających z Twittera (+7 proc.), Instagrama (+5 proc.) czy YouTube (+5 proc.).

W media społecznościowe wkracza coraz więcej osób starszych - grupa 55+. Są oni coraz bardziej aktywni w Instagramie (+5 proc.) czy Facebooku (+3 proc.).

Z badania IRCenter wynika także, że blogosfera przestaje angażować kobiety. W ostatnich 12 miesiącach przestrzeń ta była odwiedzana przez 10 proc. mniej internautek niż w 2013 r. Czytelnicy blogów najmocniej ufają rekomendacjom znajomych. Blisko 72 proc. osób odwiedzających blogi przyznaje, że ufa rekomendacjom znajomych. Natomiast wśród użytkowników Instagrama już tylko co szósty ufa rekomendacjom znajomych. Właśnie "instagramowicze" są najbardziej uspołecznieni. Praktycznie każdy z nich ma aktywne konto na pozostałych platformach społecznościowych (9 z 10 ma konto w Facebooku i YouTube, 8 na 10 czyta blogi, 7 na 10 tweetuje, a 6 na 10 korzysta z LinkedIn).

Kolejnym wnioskiem, jaki wynika z tego opracowania, jest to, że treści umieszczane w Facebooku internauci starają się śledzić praktycznie codziennie (6 na 10 internautów), natomiast kontent wideo na YouTube raczej oglądają raz na kilka dni. Pozostałe serwisy odwiedzają zdecydowanie rzadziej. Internauci zaczęli też coraz częściej ograniczać się do wybranych 2, 3 platform społecznościowych, które starają się odwiedzać w zależności od potrzeb. O 12 proc. spadła liczba osób, które korzystają z pięciu serwisów społecznościowych w ciągu miesiąca. Taką deklarację złożyło tylko 8 proc. badanych. 

Badanie zostało przeprowadzone w oparciu o wyniki tracking konsumpcji mediów internetowych w Polsce realizowanego przez IRCenter na panelu badawczym Rzetelnebadania.pl. Badanie jest realizowane metodą CAWI, raz na kwartał, na reprezentatywnej grupie 1,2 tys. internautów.

Maciej Florek 2390 Artykuły

Czujnym okiem przygląda się domom mediowym, agencjom interaktywnym i producentom OTC. Odtajnia najbardziej ukryte przetargi. Jego pasją jest kolej i wszystko co z nią związane.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.