Serwisy VoD głównych stacji TV popularne wśród internautów bez telewizorów

Serwisy Polsatu, TVN i TVP są bardzo popularne wśród internautów, którzy nie mają telewizorów. Wśród "beztelewidzów" obserwujemy przewagę kobiet, 25-34-latków oraz mieszkańców wielkich miast - pokazuje MEC VideoTrack.

Około 5 proc. polskich internautów nie ma telewizora bądź używa odbiornika TV do innych celów niż oglądanie TV, np. jako konsoli do gier - wynika z MEC VideoTrack, badania agencji mediowej MEC. Nieposiadanie lub niekorzystanie z telewizora nie oznacza braku kontaktu z treściami TV. Blisko 60 proc. „beztelewidzów” przynajmniej kilka razy w tygodniu ogląda w internecie filmy, seriale i inne programy telewizyjne, a blisko połowa twierdzi, że poświęca na to więcej niż 2 godziny dziennie. Heavy-userów internetowego wideo jest wśród „beztelewidzów” więcej niż wśród przeciętnych internautów - zarówno jeśli chodzi o częstotliwość korzystania, jak i czas poświęcany na oglądanie VoD.  
- Wśród internautów jest nieznacznie więcej osób bez telewizorów niż w całej populacji - przypomnijmy, że Nielsen informował w ostatnim sondażu założycielskim o 3,8 proc. takich gospodarstw. Polski odsetek jest zbliżony do amerykańskiego czy brytyjskiego, gdzie liczba tzw. zero TV households oscyluje wokół 5 proc. W badaniu MEC „beztelewidzowie” stanowili stosunkowo niewielką grupę, ale jest ona na tyle interesująca dla reklamodawców, że postanowiliśmy bliżej się jej przyjrzeć i zastanowić, jak najlepiej dotrzeć do niej z komunikacją - mówi Joanna Nowakowska, communications & market analysis manager MEC.

Cechy demograficzne wyróżniające polskiego "beztelewidza" to m.in. wielkomiejskie pochodzenie (blisko jedna trzecia pochodzi z miast powyżej 0,5 mln mieszkańców) i młody wiek (40 proc. jest w wieku 25-34 lat). Co ciekawe - prawie 6 na 10 z nich to kobiety, pokazuje MEC VideoTrack.                                               
"Beztelewidzowie” częściej niż przeciętni internauci deklarują niski status majątkowy. W tym kontekście nie zaskakuje fakt, iż skłonność do płacenia za treści wideo w sieci jest wśród nich mniejsza niż wśród innych badanych. Ponad 70 proc. internautów bez telewizora nigdy nie płaci za treści wideo oglądane w sieci.  
Niemal taką samą popularnością co wśród wszystkich badanych cieszą się wśród „beztelewidzów” strony VoD głównych nadawców. Serwisy Polsatu, Telewizji Polskiej, TVN oraz serwis VOD.pl z bogatą ofertą m.in. polskich seriali TV odwiedza 60 proc. internautów bez telewizorów.
To oznacza, że zerwanie z telewizorem nie oznacza zerwania z tradycyjnym telewizyjnym programmingiem, a reklamodawcy są w stanie dotrzeć do sporej części „beztelewidzów” z pomocą serwisów największych nadawców - dowodzi MEC VideoTrack.

MEC zbadał także, na jakich ekranach widzowie bez telewizorów oglądają długi kontent wideo. Prym wiodą laptopy, nieco rzadziej niż przeciętny internauta "beztelewidz” korzysta natomiast z tabletów.

Na liście najczęściej wybieranych programów w internecie wśród "beztelewidzów” prowadzą zagraniczne filmy, zagraniczne seriale i polskie filmy. Kategorie programowe, które wśród "beztelewidzów” są wyraźnie popularniejsze niż wśród e-widzów z telewizorami, to m.in. dokumenty, newsy i publicystyka, a więc programy, po które inni internauci mają szansę sięgnąć w tradycyjnej telewizji.    
Badanie MEC VideoTrack objęło ponad 2 tys. internautów, realizowane było metodą CAWI na przełomie lutego i marca br. 

Maciej Florek 2380 Artykuły

Czujnym okiem przygląda się domom mediowym, agencjom interaktywnym i producentom OTC. Odtajnia najbardziej ukryte przetargi. Jego pasją jest kolej i wszystko co z nią związane.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.