Arctic wraca do gry

Marka z portfolio Hoop Polska chce ponownie zawalczyć o rynek - tym razem proponuje nowe warianty wód funkcjonalnych.

Marka Arctic z portfolio Hoop Polska wprowadza na rynek nowe warianty funkcjonalnych napojów. Arctic+ występuje w trzech odsłonach: Kiwi + Kofeina, Rabarbar + Guarana oraz Ananas + Cynk. Marketer idzie tropem zdrowia i funkcjonalności, a przy okazji dokłada cegiełkę do interesujących przetasowań w kategorii wody, które możemy obserwować od początku sezonu.

Nie tylko napoić

Jak przekonuje producent, napoje funkcjonalne to dynamicznie rozwijający się segment na polskim rynku, jednak do tej pory dość wąski, jeżeli chodzi o napoje bezbarwne, czyli tzw. wody funkcjonalne. Według marki Hoop na Zachodzie wody te zdobyły już dużą popularność i stanowią istotny procent sprzedaży ogółu napojów funkcjonalnych. Producent Arctica+ jest przekonany, że ich kariera nad Wisłą dopiero się rozpoczyna.
Wprowadzenie napoju funkcjonalnego Arctic+ jest kolejnym krokiem, po rebrandingu wód mineralnych, na drodze odświeżania wizerunku marki. Wprowadzone smaki i właściwości funkcjonalne są pierwszymi z serii, jakie w najbliższym czasie Hoop Polska chce zaoferować swoim konsumentom. Wszystkie trzy wprowadzone warianty są dostępne w formacie 0,75 l, w nowym poświęconym subbrandowi opakowaniu.
Oferta skierowana jest do aktywnych osób, które dbają o kondycję fizyczną i zdrowie. Dodatkowo od początku lipca Hoop Polska przypomina konsumentom o naturalnej wodzie mineralnej Arctic i jej smakowych wariantach za sprawą kampanii sponsorskiej realizowanej w telewizji TVN.
Billboard sponsorski odwołujący się do mody na zdrowy i aktywny tryb życia jest emitowany w soboty i niedziele podczas programu "Dzień dobry wakacje", a dodatkowo od 1 lipca do 30 sierpnia codziennie, przed i po głównym wydaniu wieczornego serwisu sportowego "Faktów". Za kreację billboardu sponsorskiego odpowiadała agencja Hand Made, a zakup mediów koordynował dom mediowy Havas Media.

Arctic odżywiony

Jak poinformowała Patrycja Giurko odpowiedzialna za brand, Arctic chce odbudować swoją pozycję na rynku. Główne ruchy marketera skupią się na komunikacji w mediach i działaniach trademarketingowych. W ostatnich miesiącach powstał m.in. facebookowy profil Arctica. – Konsumpcja wody per capita w Polsce jest jeszcze ciągle niższa niż w Europie Zachodniej. Niemniej jednak polski konsument staje się coraz bardziej wyedukowany i dbający o odpowiednią dietę. Kategoria wody będzie się rozwijać, tym bardziej że już najmłodsi konsumenci są edukowani przez rodziców, że woda jest najzdrowsza do picia – podkreśla Giurko. Twierdzi też, że kategoria się rozwija i podąża nowymi kierunkami. – Pojawiają się w niej coraz bardziej zaawansowane produkty, wzbogacone minerałami, witaminami bądź nowymi, oryginalnymi smakami, np. mango, mandarynka, smaki miksowane. Zyskuje też na znaczeniu podsegment wód lekko gazowanych jako alternatywa dla mocno gazowanych wód – mówi Giurko.
Ostatnia duża kampania dla Arctica była przeprowadzana w 2009 r. Za kreację odpowiedzialna była agencja Hand Made, a media planował dom mediowy Mindshare. W 2004 r. ambasadorką marki i bohaterką reklamy była Cindy Crawford. 

Polacy sięgają po wodę

Polska wyróżnia się na rynku wody butelkowanej tempem wzrostu. W tym roku po raz pierwszy światowa sprzedaż wody butelkowanej przebije wynik napojów gazowanych, choć obie będą rosły – ogłosiła firma badawcza Canadean (dane za "Pulsem Biznesu"). – Spożycie wody w Azji i Europie Zachodniej już przewyższa spożycie napojów gazowanych, a w tym roku dołączy do tego grona również Europa Wschodnia – mówi Fiona Baillie, analityk Canadean, na której słowa powołał się dziennik.
Pod względem spożycia wody Polska plasuje się raczej blisko zachodniej części kontynentu. W zeszłym roku kupiliśmy 2,2 mld litrów napojów z bąbelkami i prawie 3,4 mld litrów wody. Mimo to – inaczej niż na Zachodzie – dynamika sprzedaży wody w Polsce ma nie zwalniać. W 2018 r. woda pod względem spożycia ma przebić piwo – obecnie najpopularniejszy z napojów.
Wśród marketerów na przestrzeni ostatnich miesięcy daje się zauważyć istotne strategiczne ruchy komunikacyjne. Producenci nie ustają również w poszerzaniu portfolio produktowego i poszukiwaniu rozwiązań, które zaspokoją zarówno smakowe apetyty, jak i wpiszą się w prozdrowotne trendy "odchudzania" napojów. Przybliżone udziały poszczególnych segmentów w całej kategorii na podstawie danych Nielsena (za okres styczeń-kwiecień 2015 r.) wskazują, że największe udziały ma w kategorii segment uniwersalny. Woda niegazowana ma 55 proc. udziałów rynkowych, woda gazowana – 31 proc., wody smakowe niegazowane – 10 proc., a smakowe gazowane – 4 proc.

 
Katarzyna Woźniak 590 Artykuły

Absolwentka polonistyki na toruńskim UMK ze specjalnością filmoznawczą. Na co dzień zdaje relacje z przesunięć na półkach rynku FMCG. Po godzinach - czytelniczka. Najbardziej lubi pisać o filmach i książkach, choć właśnie o nich pisze najrzadziej.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.