AdEx: w I kwartale br. reklama internetowa wzrosła o ponad 13 proc.

Głównym motorem rozwojowym jest obecnie reklama graficzna.

Według badania AdEx – realizowanego przez PwC na zlecenie Związku Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska – w pierwszym kwartale 2015 r. wydatki na reklamę online w Polsce wzrosły o 13,6 proc. Wartość komunikacji cyfrowej wyniosła tym samym prawie 648 mln zł, co oznacza dodatkowe 77 mln zł w porównaniu z porównywalnym okresem w roku wcześniejszym. Głównym motorem rozwojowym jest obecnie reklama graficzna.

W pierwszym kwartale 2015 r. dynamika wartości reklamy cyfrowej utrzymała tendencję wzrostową obserwowaną w drugim półroczu 2014 i osiągnęła dwucyfrowy indeks. Trend ten potwierdza oczekiwania i prognozy IAB Polska, które wynikają z poprawy nastrojów inwestycyjnych oraz dobrej kondycji PKB. Jest to także dobra prognoza dla kolejnych kwartałów, gdyż pierwszy kwartał zwykle charakteryzuje się niższą dynamiką niż późniejsze trymestry roku.

Ranking poszczególnych formatów w torcie reklamowym online nie zmienił się znacznie w stosunku do ubiegłego roku, jednak należy podkreślić wzrost znaczenia reklamy graficznej, która zwiększyła swój udział o ponad 3 pkt proc. Display stał się tym samym głównym beneficjentem obserwowanego wzrostu, zwiększając swą wartość o 22 proc. Dwucyfrowy wzrost zanotował także marketing w wyszukiwarkach, którego udział jednak nieznacznie spadł jako rezultat ekspansji reklamy graficznej. Ogłoszenia zanotowały 8 proc. wzrostu, inwestycje w e-mail marketing spadły zaś o prawie 4 mln zł.

Biorąc pod uwagę strukturę branżową, podobnie jak przed rokiem, najbardziej aktywne były: motoryzacja (20 proc. udziału), finanse (12 proc.) i handel (9 proc.). Największą dynamikę wzrostu odnotowały usługi dla biznesu oraz branża odzieżowa.

Maciej Florek 2390 Artykuły

Czujnym okiem przygląda się domom mediowym, agencjom interaktywnym i producentom OTC. Odtajnia najbardziej ukryte przetargi. Jego pasją jest kolej i wszystko co z nią związane.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.