Panie Przodem

"Panie Przodem" to autorski projekt redakcji "Media i Marketing Polska", którego celem jest promowanie dobrych praktyk w branży i prezentacja unikalnych, kobiecych osobowości w obszarze rodzimego marketingu.

Kobiety kupują

Kobiety to niezwykle ważna grupa z punktu widzenia współczesnego marketingu. To właśnie one podejmują decyzje o zakupach - tych mniejszych, ale także tych strategicznych jak np. wyposażenie domu, sprzęt elektroniczny czy wakacje - pisze Andrzej Karasowski- dyrektor Premium TV.

Współczesne kobiety nie tylko zarządzają życiem całej rodziny, ale też coraz więcej zarabiają, są aktywne w pracy oraz w życiu prywatnym. Z naszych estymacji wynika, że ponad połowa komunikacji reklamowej jest targetowana właśnie do kobiet.

Dla większości reklamodawców kobiety są więc niezwykle ważne z biznesowego punktu widzenia. Jednak jest to grupa bardzo wymagająca - nie ma bowiem jednego ogólnego targetu - kobieta – jest to „kategoria” bardzo zróżnicowana. Nie ma statystycznej Polki! Kobiety różnią się cechami demograficznymi, ale także zachowaniami zakupowymi, wyznawanymi wartościami czy motywacjami. Z tego też względu przekaz kierowany do kobiet powinien podążać za ich potrzebami, które obejmują wszystkie ważne sfery życia.

Z jednej strony potrzebujemy podzielić tak szeroki target kobiecy na grupy, które są relewantne z perspektywy komunikacji reklamowej. Z drugiej strony muszą to być na tyle szerokie grupy, by odpowiadały specyfice mediów zasięgowych takich jak TV czy online. Z tego powodu wyróżnia się często grupy miejskie, które obejmują mieszkanki miast średnich i dużych – najbardziej atrakcyjne z perspektywy siły nabywczej. Osobną grupę stanowią matki, które w charakterystyczny sposób konsumują media, a także odpowiadają za decyzje zakupowe całej rodziny. Oprócz demograficznego wyróżnienia grup bardzo istotne jest także zwrócenie uwagi na czynniki psychograficzne i behawioralne. Nowoczesne planowanie mediów daje nam coraz więcej możliwości w tym obszarze.

Współcześnie, w mediach szeroko zasięgowych, takich jak TV zauważamy trend fragmentaryzacji zainteresowań widzów. Reklamodawcy podążając za swoimi grupami docelowymi korzystają z coraz szerszego wachlarza produktów reklamowych, który z jednej strony pozwala im zoptymalizować kampanię, a z drugiej strony punktowo dotrzeć do core’owej grupy konsumentów w momencie ich najwyższej receptywności na komunikat reklamowy.  

Z doświadczenia wiemy, że reklamodawcy w pierwszej kolejności szukają jak najlepszego dotarcia do określonej grupy konsumentów, jak również szerokiego zasięgu. Wpisując się w trend fragmentaryzacji zainteresowań tworzymy także produkty kontekstowe takie jak multisponsoring telewizyjny czy kontekstowe produkty online.

Przeciwnym zjawiskiem do szerokiej komunikacji z demograficznie określonymi grupami widzów jest „laserowe” targetowanie komunikatów do konsumentów określanych poprzez zainteresowania czy zachowania. Tu z pomocą reklamodawcom przychodzą takie rozwiązania jak content marketing. Przykładem takiego działania może być komunikacja przy precyzyjnie wybranych formatach lub tworzenie treści na życzenie w ramach projektów specjalnych „szytych na miarę”. Umieszczanie takich dedykowanych treści w przestrzeni otaczającej konsumentki w trakcie całego dnia stwarza możliwość nieustannego dialogu z marką. 

 

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.