Mindshare: ponad 60 proc. TV Light Viewersów to osoby do 34 lat

Osoby rzadko spędzające czas przed szklanym ekranem lub w ogóle nieoglądające telewizji stanowią niejednorodną grupę odbiorców.


Dom mediowy Mindshare Polska zaprezentował wyniki najnowszego badania dotyczącego TV Light Viewersów. Tym mianem można określić dzisiaj nieco ponad jedną piątą polskich internautów, przyjmując za kryterium oglądanie telewizji przez maksymalnie godzinę dziennie lub nieoglądanie jej w ogóle. TV Light Viewers to przede wszystkim osoby młode - ponad 60 proc. z nich jest w wieku do 34 lat, mieszkające głównie w największych miastach Polski. Na tle pozostałych internautów TV Light Viewers rzadziej sięgają po prasę oraz chodzą do kina. W porównywalnym stopniu korzystają natomiast z internetu i częściej oglądają treści wideo.

Osoby oglądające TV rzadko lub wcale to grupa wewnętrznie zróżnicowana zarówno pod względem socjodemograficznym, jak i konsumpcji wideo w sieci. Analizując te zmienne w ramach najnowszego badania, Mindshare podzielił TV Light Viewers na cztery segmenty.

Największą podgrupę stanowią "wielbiciele krótkich treści", którzy - zgodnie z nazwą - najczęściej oglądają krótsze formy materiałów wideo, rzadziej - materiały dostępne w ramach serwisów VoD.

Drugi pod względem wielkości jest segment "fanów wiadomości", którzy skupiają się na informacyjnym charakterze konsumowanych treści. "Internautów funkcjonalnych" charakteryzuje ogólnie niska konsumpcja wszelkiego rodzaju mediów (wideo w sieci nie oglądają właściwie w ogóle), z kolei "preferujący wideo online" – to osoby, które najintensywniej korzystają z wideo online, w tym także w serwisach VoD. Ten ostatni segment wraz z "wielbicielami krótkich treści" to dwie najbardziej obiecujące grupy odbiorców komunikacji materiałów wideo w internecie.

Badanie konsumpcji telewizji wśród internautów "Eksploracja zjawiska TV Light Viewing" zostało przeprowadzone metodą CAWI oraz metodą RTS (real time sampling). Badanie zrealizowano na dwóch próbach – na reprezentatywnej próbie internautów (N=1016) oraz na reprezentatywnej próbie TV Light Viewers (N=2069).

Maciej Florek 2042 Artykuły

Czujnym okiem przygląda się domom mediowym, agencjom interaktywnym i producentom OTC. Odtajnia najbardziej ukryte przetargi. Jego pasją jest kolej i wszystko co z nią związane.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.