Sezon pozornych nowości

Jesienią najwięksi nadawcy telewizyjni zaproponują widzom (i reklamodawcom) ofertę zachowawczą. Ze świecą - lub lepiej: z lupą szukać nowatorskich produkcji. Dominują kolejne edycje sprawdzonych formatów i seriale samograje. Może ciekawsza potyczka czeka nas w segmencie formatów kulinarnych?

Tradycyjnie TVN przedstawił tegoroczną ramówkę najwcześniej, bo już w połowie sierpnia. Zgodnie z zasadą „kto pierwszy, ten lepszy”. Mimo ubiegłorocznych deklaracji amerykańskiego właściciela stacji w br. nowościami nie sypnęło.

 

Będzie Azja, będzie ślub

Na antenie głównej pojawią się takie nowe produkcje jak: "Azja Express", "Ślub od pierwszego wejrzenia", "19+" czy "Na noże". W tym pierwszym z wymienionych, czyli programie "Azja Express", gwiazdy wyruszają do południowej Azji, mając przy sobie jednego dolara na osobę dziennie i to, co udało im się zmieścić do plecaków. Sami muszą zorganizować wyżywienie, nocleg oraz transport (przynajmniej tak zapewniają producenci). W programie wezmą udział m.in.: Małgorzata Rozenek, Radosław Majdan, Agnieszka Szulim i Hanna Lis. "Ślub od pierwszego wejrzenia" to miłosny eksperyment, którego bohaterami są osoby, które do tej pory nie znalazły drugiej połówki. Format promowany był na międzynarodowych targach telewizyjnych. "19+" to serial paradokumentalny z gatunku scripted docu, czyli w stylistyce nawiązujący do pioniera gatunku „Pamiętnik z wakacji” Polsatu (choć tematyka zupełnie inna). Na "Na noże" to nowy serial obyczajowy, w którym głównym bohaterem jest genialny kucharz. „Gastroopery”, seriale z kucharzami w roli głównej, też już przerabialiśmy – nawet na antenie TVN. Słowem: Nihil novi.

Jakby komuś jednak jedzenia na ekranie było mało – uspokajamy: w startującym właśnie sezonie TVN będzie kontynuował takie produkcje, jak "Kuchenne rewolucje" i "MasterChef". W ramówce znajdziemy też sprawdzone formaty z poprzednich sezonów – z udziałem kandydatów na modelki i modeli, z udziałem młodych zdolnych, z udziałem tych, którzy jeszcze chcą rozmawiać z Kubą Wojewódzkim.

 

Będzie kabaretowo

Polsat jesienną ofertę przedstawił jako ostatni – zgodnie z zasadą „ostatni będą pierwszymi”. Stacja jesienią też stawia na sprawdzone formaty rozrywkowe. Nowością w ofercie programowej będzie pasmo "Kabaret na żywo" zaplanowane w niedzielnym prime timie. Pasmo będzie mieć formułę dwugodzinnego minikabaretonu na żywo. - W ofercie rozrywkowej stawiamy m.in. na kabarety. Chcemy stworzyć bardzo mocną propozycję, która z powodzeniem będzie konkurować z pozostałymi dużymi kanałami TV – powiedziała Nina Terentiew, dyrektor programowa Telewizji Polsat, wcześniej dyrektor TVP2, gdzie też promowała twórców kabaretowych (notabene w dużej mierze tych, którzy teraz trafili do Polsatu).

Wśród nowych propozycji będzie także serial z gatunku docu-crime pt. "Gliniarze". Produkcja pokazywana będzie 5 razy w tygodniu w paśmie o godz. 17. Kolejną nowością utrzymaną w konwencji serii fabularyzowanej będzie "Na ratunek 112". Trzon jesiennej ramówki Polsatu mają stanowić sprawdzone formaty rozrywkowe: "Dancing with the Stars. Taniec z gwiazdami", "Twoja twarz brzmi znajomo", "Top Chef. Gwiazdy od kuchni", "Hell’s Kitchen – Piekielna kuchnia", "Nasz nowy dom", "Rinke za kratami" oraz seriale: "Przyjaciółki”", "Pierwsza miłość" i "Świat według Kiepskich".

 

Będzie wszystko i... nic

Z niecierpliwością czekaliśmy na prezentację ramówek TVP. Wiosną prezes TVP Jacek Kurski zapowiadał, że dopiero jesienią nadawca narodowy pokaże, co potrafi. I pokazał, ale raczej zgodnie z zasadą: „groch z kapustą”. TVP1 zaoferuje jesienią przede wszystkim seriale, nowe programy publicystyczne oraz programy rozrywkowo-edukacyjne. TVP2 stawia na sprawdzone show i seriale. Wśród nowości są dwa programy rozrywkowe i jeden polski serial. Trzon rozrywkowej oferty Jedynki mają stanowić programy: "Rolnik szuka żony" (niedziela, godz. 21:30) oraz nowe autorskie widowisko muzyczne "Hit Hit Hurra!" (talent show, środa, godz. 20:30). Nowością w ofercie rozrywkowej TVP2 będzie program "Bake off – Ale ciacho!", który ma formułę show kulinarnego. We wrześniu startuje nowy cykl, zatytułowany "Kochanie, ratujmy nasze dzieci", oparty na formacie BBC "Honey, We Are Killing The Kids". Będzie to produkcja promująca właściwe nawyki żywieniowe dzieci i młodzieży oraz walkę z otyłością. Serialowa nowość TVP1 to "Komisja morderstw", nadwiślańska próba nawiązania do amerykańskiego „Archiwum X”. Wśród serialowych nowości widzowie Dwójki znajdą produkcję "Artyści" autorstwa twórców teatralnych – Moniki Strzępki i Pawła Demirskiego, o losach fikcyjnego, warszawskiego teatru. Produkcja w klimacie filmu „Aktorzy prowincjonalni”, choć z dziełem Agnieszki Holland bym jej nie zestawiał, bo nie wypada.

Powiedzmy szczerze: w najnowszej ofercie TVP, Polsatu i TVN przełomu nie widać. Najciekawiej zapowiada się „gastropotyczka” w segmencie formatów kulinarnych. Na czterech głównych antenach będzie ich aż sześć (nie licząc seriali o kucharzach i cyklicznych programów z przepisami). A to znak, że mimo zachowawczej strategii programowej największych nadawców będzie jatka.

 

Piotr Machul 379 Artykuły

Zajmuje się tematyką mediową, głównie telewizyjną i radiową. Przeżył kilkuletni romans z copywritingiem. Zdecydowanie woli dziennikarstwo. Dziwne, że nie mieszka w czeskiej Pradze, bo uwielbia to miasto.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.