MEC: rynek programmatic wart blisko 400 mln zł

Polscy reklamodawcy zainwestują blisko 400 mln zł w kampanie internetowe w ramach systemu zautomatyzowanego zakupu. Oznacza to, że co czwarta złotówka przeznaczona na reklamę odsłonową będzie wydawana bez kontaktu media plannera z handlowcem w biurze reklamy.

MEC szacuje, że 25 proc. wydatków w kategorii display pochłonie w tym roku programmatic advertising. Oznacza to, że blisko 400 mln zł polscy reklamodawcy zainwestują w kampanie kupowane w sposób zautomatyzowany.

- Wzrost wydatków wynika m.in. z dynamiki w kategorii wideo, coraz częściej kupowanego w modelu aukcyjnym. Rozbudowa zasobów wideo w największych serwisach czy polityka Google, który promuje zakup reklam na YouTube w sposób zautomatyzowany, pokazują, że połączenie terminów "wideo” i "programmatic” będzie coraz powszechniejsze – uważa Izabela Albrychiewicz, prezes MEC.

Wartościowo rynek reklamy programatycznej zwiększył się imponująco – w ub.r. był wart 250 mln zł, więc tegoroczne wydatki są o 60 proc. wyższe. Jednak udział programmatic w wydatkach na display jest o 5 pkt proc. niższy niż MEC zakładał w ub.r.

- Wzrost w Polsce spowalnia m.in. asekuracja wydawców. Wiele portali nie daje możliwości emisji niektórych formatów z kodów emisyjnych, jak i włączania tych powierzchni do PMP [private marketplace - przyp. red.]. Druga sprawa to koszty – reklamodawcy wybierają nieraz tańsze pod względem kosztów za kliknięcie powierzchnie dostępne w ramach pakietów kupowanych u wydawców, a nie zakup programatyczny, który pozwala dotrzeć do sprecyzowanych grup i gwarantuje wyższej jakości ruch – komentuje Agata Czech, digital strateg MEC.

Wzrost wydatków w modelu programmatic advertising może zdynamizować w najbliższych miesiącach rozwój zaplecza przystosowanego do PMP na szeroką skalę. - Korzystanie z platform zakupowych dostawców oznacza dodatkowe inwestycje, ale one pozwalają na dużo bardziej precyzyjne dotarcie do konkretnej grupy odbiorców. Coraz więcej wydawców otwiera się też na rozwiązania PMP, ale jest to proces czasochłonny i skomplikowany technologicznie – dodaje Agata Czech.

Potencjał rozwoju polskiego segmentu programmatic advertising pokazuje m.in. przykład rynku amerykańskiego, na którym udział programmatic w wydatkach na display wzrośnie z 59 proc. w 2015 r. do 67 proc. tym roku (dane eMarketer).

Maciej Florek 1977 Artykuły

Czujnym okiem przygląda się domom mediowym, agencjom interaktywnym i producentom OTC. Odtajnia najbardziej ukryte przetargi. Jego pasją jest kolej i wszystko co z nią związane.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.