Atende Software - autorska technologia pokazuje piękno wszechświata i udostępnia unikatowe w skali światowej filmy ze zdjęciami z kosmosu na platformie missionearth.space!

W październiku bieżącego roku firma Atende Software zorganizowała premierowy pokaz fragmentu filmu Adama Ustynowicza "Space between the words" oraz filmu “Chopin the space concert", prezentujących zdjęcia Ziemi widzianej z kosmosu w najwyższej jakości obrazu - 4K.

Honorowym gościem pokazu był astronauta NASA George D. Zamka, pilot misji STS-120 oraz dowódca misji STS-130, podczas której nagrywano materiał do pierwszego filmu. Dzięki autorskiej platformie redCDN stworzonej przez Atende Software obydwa filmy dostępne są w rozdzielczości 4K już od 20 października pod adresem missionearth.space.

Wydarzenie łączące świat nowych technologii z kulturą wysoką - filmem i muzyką poważną odbiło się szerokim echem w mediach ogólnopolskich. To pierwszy projekt firmy zakrojony na tak szeroką skalę. Atende Software zapowiada kontynuację działań na rzecz wykorzystywania nowych technologii w obszarze kultury i sztuki.

Organizatorem pokazu oraz wizyty astronauty w Polsce było Atende Software, polska firma, która specjalizuje się w tworzeniu autorskich, nieszablonowych rozwiązań technologicznych, a za cel stawia sobie innowacyjność.

Atende Software jest wiodącym dostawcą oprogramowania dla telewizji internetowych takich jak: player.pl czy ipla.tv, a także partnerem technologicznym najważniejszych przedsięwzięć multimedialnych w Polsce. Swoją działalność w tym zakresie firma rozpoczęła jeszcze w czasach, kiedy w rozwój telewizji internetowej i mobilnej niewielu z nas wierzyło.

Jako pierwsza firma w regionie Europy Środkowo-Wschodniej realizuje wdrożenie systemu AMI (Advanced Metering Infrastructure) dla Energa-Operator S.A. - największe w Polsce wdrożenie z zakresu inteligentnej energetyki (Smart Grid), projektuje także inteligentne urządzenia pomiarowe. Atende Software specjalizuje się ponadto w tematyce cyberbezpieczeństwa, tworząc autorskie rozwiązania z obszaru ochrony infrastruktury krytycznej i odpierania ataków DDoS.

Produkcja filmu Adama Ustynowicza “Space between the words” to produkcja własna reżysera, będąca kontynuacją filmu “Chopin the space concert” powstałego w 2010 roku do muzyki Chopina w ramach obchodów 200. rocznicy urodzin kompozytora. Zdjęcia do filmu wykonali głównie astronauci Terry Virts i Soichi Noguchi podczas swojego pobytu na stacji kosmicznej ISS. Pierwszy film - "Chopin the Space Concert" otrzymał nagrodę Grand Prix na festiwalu filmowym w Monako.

Na zdjęciu: załoga STS-130 Endavour 

Rozpowszechnianie filmu wspomagane jest przez specjalnie przygotowaną platformę missionearth.space , dostępną dla wszystkich internautów. Platforma docelowo będzie rozwijana pod hasłem "Podziel się pięknem Ziemi!", "Share the beauty of Earth" i ma zachęcać twórców na całym świecie do dzielenia się pięknem - zdjęciami, sztuką, pomysłami, twórczymi projektami. Platforma wykorzystuje technologię redCDN, pozwalającą na dystrybucję treści o rozdzielczości 4K do użytkowników sieci Internet.

Platforma wykorzystuje ekosystem usług redCDN, służących do budowy telewizji internetowej i umożliwiających transmitowanie treści o bardzo wysokiej jakości do praktycznie nieograniczonej liczby widzów. Platforma missionearth.space oparta jest o następujące usługi z ekosystemu redCDN:

  • redCDN - rozproszony, złożony z setek serwerów ulokowanych u najważniejszych dostawców Internetu, system dystrybucji treści (content delivery network), którego dzienne obciążenie osiąga poziom 270 Gb/s;
  • redCDN Storage - rozproszone archiwum treści, przeznaczone do bezpiecznego przechowywania bardzo dużej ilości danych;
  • redCDN Coder - rozproszony system przeznaczony do transkodowania (przetwarzania) treści VOD do postaci umożliwiającej dystrybucję w sieci Internet;
  • redCDN Player - wieloplatformowy odtwarzacz treści, wspierający przeglądarki internetowe, urządzenia mobilne oraz telewizory inteligentne;
Atende Software wierzy, że rozwój kultury jest głównym wyznacznikiem postępu dlatego wspiera artystów tworzących sztukę na najwyższym poziomie.

Jako mecenas kultury a jednocześnie firma, której działalność, podobnie jak działalność artystyczna, opiera się na tworzeniu rzeczy nowych, Atende Software odpowiada za część techniczną przedsięwzięcia Adama Ustynowicza.

Dzięki platformie redCDN, umożliwiającej przechowywanie, transkodowanie oraz dystrybucję treści multimedialnych w bardzo wysokiej jakości, obydwa filmy dostępne są w rozdzielczości 4K już od 20 października pod adresem missionearth.space.

W ten sposób obrazy i emocje dotychczas towarzyszące tylko wybranej grupie osób na świecie - astronautom - stają się powszechnie dostępne dla każdego użytkownika internetu niezależnie od miejsca na kuli ziemskiej.

Poprzez realizację projektu Atende Software wizerunkowo wyrasta na prężnie działającego mecenasa kultury, który doskonale wie, jak wykorzystać nowe technologie w dziedzinie sztuki oraz chętnie dzieli się swoją wiedzą z artystami, pokazując praktyczne i funkcjonalne zastosowanie swoich autorskich narzędzi.

EXPLORE YOUR SPACE! - odkryj swój kosmos jest przesłaniem płynącym z Warszawy, które łączy najnowocześniejszą technologię z uniwersalnym i ponadczasowym dziedzictwem polskiego Romantyzmu. To podzielenie się zachwytem i uniesieniem podczas pierwszego spojrzenia z orbity na Ziemię. Chopin wyraził te uczucia blisko 200 lat temu, astronauci uwiecznili je w swoich refleksjach sprzed 6 lat. Teraz możemy ich doświadczyć dzięki technologii 4K, która otwiera oczy na piękno Ziemi, a serca na muzykę Chopina.

Wizyta astronauty NASA Georga Zamki w Polsce oraz komunikacyjne wykorzystanie obchodów Światowego Tygodnia Kosmicznego zostały wykorzystane do nagłośnienia filmu i platformy missionearth.space.

Premierowy pokaz filmu Adama Ustynowicza “Space between the words” dla gości Atende Software oraz mediów uświetnił pokaz Mariusz Patyra, zwycięzcy konkursu Paganiniego i jeden z najlepszych, światowych skrzypków, który z towarzyszeniem kwintetu zagrał dwa nokturny Chopina.

Relacje z wydarzenia ukazały się, m.in. w Teleexpressie, Dzień Dobry TVN, TVN24, TVP3, TVP Info, Radiowej Jedynce, Dwójce, na antenie RDC, RMF FM, na temat.pl, spidersweb.pl, next.gazeta.pl, czy w tygodniku W sieci.

Atende Software buduje wizerunek mecenasa kultury, który doskonale wie, jak wykorzystać nowe technologie w dziedzinie sztuki oraz chętnie dzieli się swoją wiedzą z artystami, pokazując praktyczne i funkcjonalne zastosowanie swoich autorskich narzędzi. Wydarzenie wzmocniło relacje biznesowe z partnerami firmy, którzy uczestniczyli w wydarzeniu poznali nowe jej oblicze.

 

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.