Platter by Karol Okrasa

Szef kuchni Karol Okrasa czerpie swoje inspiracje z podróży po Polsce i świecie. Z każdego regionu wybiera unikalne produkty, przyprawy i smaki, które razem tworzą niepowtarzalną całość i łączą się w znakomite menu, które zachwyca subtelnością i wyjątkowością.

Dania w Platter łączą nowoczesną formę i tradycyjne składniki. Na lunch polecamy m.in.miętową zupę z zielonego groszku z pietruszką i cieciorką, pierożki z kaszą gryczaną, mięta i twarogiem oraz udo kacze duszone w dymce z konfiturą z antonówki. Na deser mus z białej czekolady na ciastku migdałowym z sorbetem wiśniowo-goździkowym. Kolacja, przy akompaniamencie wina specjalnie na tę okazje wyselekcjowanego przez naszego sommeliera, zadowoli nawet najbardziej wykwintne podniebienie. W menu na wieczór znajdują się m.in podwędzana zupa z halibuta z salsą paprykową i udo gęsi confit na makowym pęczaku z musem pietruszkowym. A to wszystko we wnętrzach stylowej Restauracji Platter by Karol Okrasa.

Platter może się pochwalić rekomendacją przewodnika Michelin oraz wieloma innymi nagrodami.

www.platter.pl

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.