MasterCard: rok 2016 przełomowy

Jak zapewnia MasterCard, już dwie trzecie płatności w Polsce to transakcje zbliżeniowe.

MasterCard podsumował rozwój płatności bezgotówkowych w Polsce w 2016 r., w tym transakcji zbliżeniowych, płatności mobilnych i tych z wykorzystaniem portfela cyfrowego Masterpass. Zgodnie z danymi MasterCard w ciągu roku wartość płatności kartami zbliżeniowymi podwoiła się (+107 proc.). Na koniec III kw. 2016 r. ich udział we wszystkich płatnościach kartami z logo MasterCard lub Maestro osiągnął już ponad 66 proc. Ponadto liczba kart zbliżeniowych MasterCard aktywnie używanych przez Polaków wzrosła o 34 proc. rok do roku, a o 68 proc. zwiększyła się liczba przeprowadzanych nimi płatności zbliżeniowych. Średnia wartość transakcji wyniosła ok. 45 zł (11 dol.), w porównaniu z kwotą 35 zł w ub.r.
Jak zapewnia biuro prasowe MasterCard, już dwie trzecie płatności kartami MasterCard w Polsce to transakcje zbliżeniowe. Ich wartość miała wzrosnąć w ciągu roku ponaddwukrotnie.
Rok 2016 stał także pod znakiem współpracy MasterCard z polskimi bankami przy wdrożeniach mobilnych płatności zbliżeniowych opartych na standardzie HCE, z wykorzystaniem technologii MasterCard Cloud Based Payments (MCBP). Rozwiązanie to pozwala płacić telefonem bez względu to, z usług jakiego operatora telefonii komórkowej korzysta użytkownik oraz jaka karta SIM znajduje się w jego telefonie. W 2016 r. wdrożenie takiej usługi we współpracy z MasterCardem ogłosiły Bank Millennium i Alior Bank. Banki te, udostępniając płatności telefonem, dodatkowo wdrożyły też rozwiązanie MDES, co w przyszłości ułatwi im integrowanie innych form płatności cyfrowych, np. z wykorzystaniem urządzeń typu wearables.
Obecnie na polskim rynku płatności zbliżeniowe telefonem z wykorzystaniem różnych technologii oferuje swoim klientom 12 banków, w tym 7 dla użytkowników kart MasterCard.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.