Radio ZET to więcej niż biznes

Szeroki zasięg radia można przekuć w działalność społeczną i pomagać tym, którym ta pomoc często ratuje życie. Fundacja Radia ZET jest jedyną fundacją w Polsce powołaną przez stację radiową. Działa z sukcesem od 1999 roku.

W czasie jednej SMS-owej akcji charytatywnej trwającej trzy tygodnie Fundacja Radia ZET zbiera ponad 1,5 mln zł. W ciągu ostatnich siedmiu lat wydała na pomoc potrzebującym 17 mln zł. W swoją działalność angażuje słuchaczy, gwiazdy, sponsorów, a także pracowników.

Od 2008 r. pomaga dzieciom z wadami serca. Szacuje się, że w Polsce rodzi się rocznie ponad 2,7 tys. dzieci z tego typu schorzeniami. Współczesna medycyna od lat skutecznie może im pomagać. Największym problemem w naszym kraju pozostaje jednak czas oczekiwania na operacje, dlatego rodzice chorych maluchów szukają pomocy za granicą. Często to jedyny ratunek. Jednorazowy koszt operacji to średnio 150 tys. zł, a niektóre przypadki wymagają nawet czterech skomplikowanych zabiegów. Fundacja Radia ZET pomaga właśnie takim maluchom. Jednocześnie robi wszystko, żeby najmłodsi pacjenci nie musieli leczyć się poza Polską, fundując klinikom kardiologii i kardiochirurgii najnowocześniejszy sprzęt do ratowania małych chorych serc, m.in.: echokardiografy, respiratory, płucoserce czy kardiomonitory, które na bieżąco śledzą i rejestrują parametry życiowe.

W tym roku dzięki Fundacji Radia ZET aż 36 kardiomonitorów o łącznej wartości blisko 1,2 mln zł trafi do Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.

Fundacja w liczbach (2008 - 2016):

 • 17 000 000 zł przekazanych na pomoc potrzebującym
 • 82 sfinalizowane operacje małych pacjentów
 • 9 szpitali w całej Polsce korzystających ze sprzętu ufundowanego przez Fundację
 • Ponad 600 dzieci z rodzinnych domów dziecka wysłanych na ferie i wakacje

Na zdjęciu: Uroczyste otwarcie sali hybrydowej w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie

Największą dotychczasową inwestycją Fundacji był zakup sprzętu o wartości 5 mln zł do pierwszej w Europie, najnowocześniejszej pediatrycznej sali hybrydowej, która powstała w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie. Dzięki niej w październiku 2014 r. krakowscy kardiochirurdzy i kardiolodzy jako pierwsi na świecie wszczepili 5-letniemu dziecku zastawkę, przebijając się przez komorę serca. Dotychczas najmniejszy pacjent na świecie, któremu zaimplantowano zastawkę, ważył ponad 16 kg. Wiktoria ważyła o 4 kg mniej i był to dla niej jedyny ratunek.

– Nie moglibyśmy wykonać tej operacji, gdybyśmy nie mieli nowoczesnej dwupłaszczyznowej sali hybrydowej, która nie powstałaby bez wsparcia Fundacji Radia ZET – mówi prof. Janusz Skalski, kierownik Kliniki Kardiochirurgii w Krakowie, który zasłynął też przywróceniem do życia 2-letniego Adasia będącego w głębokiej hipotermii.

– Nikt wcześniej nie odważył się na przeprowadzenie tak karkołomnej operacji w podobnie trudnej sytuacji i u tak małego dziecka.

Oprócz zakupu sprzętu medycznego Fundacja finansuje operacje maluchów, których rodzice zgłaszają się z rozpaczliwą prośbą o pomoc. Dzięki środkom zbieranym w różnych akcjach, w tym z 1 proc. podatku, w ciągu siedmiu lat sfinansowała już 82 skomplikowane i kosztowne zabiegi.

Z takiej pomocy skorzystał 8-letni Wiktor, który urodził się ze złożoną wadą serca – przełożeniem wielkich pni tętniczych (TGA). Wady nie wykryto podczas ciąży. Po operacji przebytej w drugim dniu życia chłopiec rozwijał się normalnie, zaczął biegać i grać w piłkę. Jednak podczas rutynowej kontroli w październiku ubiegłego roku okazało się, że pilnie potrzebuje kolejnego zabiegu. Pomogli koledzy z klasy i słuchacze Radia ZET. W styczniu br. Wiktor z powodzeniem przeszedł operację i niecałe dwa tygodnie później wrócił do domu. Fundusze zebrane w antenowej akcji „Serce pod choinkę” pomogą jeszcze co najmniej pięciorgu innym dzieciom z wadami serca.

Ważniejsze wyróżnienia dla Fundacji Radia ZET:

 • Nagroda Lidera Roku 2014 w kategorii działalność charytatywna
 • Medal Contra Spero (2014)
 • Filantrop Krakowa A.D. 2013 - tytuł przyznawany przez Prezydenta Miasta Krakowa
 • Laur "Schola Cordis" (2010)

Działania Fundacji mają też szerszy społeczny wymiar: w 2010 r. wspólnie z Uniwersyteckim Szpitalem Dziecięcym w Krakowie przyczyniła się ona do wprowadzenia nierefundowanych wcześniej w Polsce dziecięcych procedur kardiologicznych i kardiochirurgicznych na listę procedur refundowanych przez NFZ i Ministerstwo Zdrowia (wszczepianie sztucznych komór serca noworodkom).

Inicjuje też akcje propagujące pomoc, w które może zaangażować się każdy z nas – organizując pracownicze zbiórki krwi pod hasłem „Radio ZET – stacja honorowego krwiodawstwa”. W czasie ostatniej tylko w ciągu 5 godzin pracownicy Zetki i innych stacji Grupy Eurozet oddali aż 17 litrów krwi.

Na zdjęciu: Jarosław Paszkowski, szef Radia ZET, podczas pracowniczej akcji honorowego krwiodawstwa

– Pomagamy, bo radio to dla nas więcej niż biznes. To również misja. Realizujemy ją razem z naszymi słuchaczami, dzięki którym działamy tak skutecznie – mówi Jarosław Paszkowski, redaktor naczelny Radia ZET.

– Każdy ich SMS, każda darowizna czy każda przekazana kwota z 1 proc. podatku sprawia, że nasza pomoc ma bardziej wymierny kształt. Kupujemy więcej sprzętu dla szpitali, finansujemy więcej operacji. Każdy z nas może się przyczynić do ratowania życia maluchów z chorymi sercami...

Dołączcie do nas!
www.fundacjaradiazet.pl

Jak wspomóc Fundację Radia ZET?

 • Wysyłając SMS o treści "SERCE" pod numer 7525 (6,15 zł z VAT)
 • Wpłacając pieniądze na konto bankowe: 83 1840 0007 2213 3200 0811 5819
 • Przekazując 1 proc. podatku dochodowego

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.