Autonomiczne auta Volvo na szwedzkich drogach

Szwedzki producent chce wprowadzić sterowane komputerowo samochody do sprzedaży w 2021 r.

Poznajcie rodzinę Hain z Göteborga. Ojciec Alex, żona Paula i ich córki Filippa oraz Smilla. To pierwsza rodzina, która na co dzień będzie jeździć autonomicznym samochodem Volvo XC90. Półmilionowy Göteborg to kolebka szwedzkiego koncernu motoryzacyjnego. W testach "na żywo" na ulicach miasta i drogach wokół będzie uczestniczyć w sumie 100 samochodów. Jak zapowiada Volvo, kierowanych nie tylko przez jej inżynierów, ale także "zwykłych" ludzi, właśnie takich jak rodzina Hainów.

Tym samym Volvo rozpoczyna prawdopodobnie najbardziej zaawansowany i najambitniejszy test autonomicznych, czyli samodzielnych, sterowanych przez komputer samochodów. Szwedzki producent nie kryje, że chciałby wprowadzić takie auta do sprzedaży najdalej za pięć lat. W ramach tego testu autonomiczne samochody Volvo będą użytkowane w codziennym ruchu. W testy zaangażowane mają być także służby miejskie, uczelnie i ośrodki badawcze. W przyszłości, choć nie wiadomo bliskiej czy raczej dalszej, program ma być rozszerzany na inne kraje i miasta.

- Chcemy zbadać zachowania i reakcje użytkowników podczas używania funkcji autonomicznej jazdy. Chcemy wiedzieć, jakie rzeczy ludzie robią w samochodzie, który sam wiezie ich do wyznaczonego celu - wskazuje Henrik Green, senior vice president w dziale badawczo-rozwojowym Volvo Car Group.

Maciej Burlikowski 1035 Artykuły

W "Media & Marketing Polska" od 2000 r. Zajmuje się m.in. branżą telekomunikacyjną, usług finansowych, samochodami i energetyką. Uwielbia podróże dalekie i bliskie.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.